sobota 24. července 2021 Kristýna

Jedná se o blog, názory redakce se nemusí s názory autora shodovat.

Zeman popírající sám sebe

Prezidentův projev vyvolal podle očekávání vlnu kritiky a nesouhlasu. Po týdnu zarputilého mlčení vystoupil v krotkém prostředí TV Prima a tím, co řekl, vlastně popřel sám sebe.

Autor textu pracoval v neziskovém sektoru, v Asociaci pro mezinárodní otázky byl do roku 2007 předsedou, předsedou její Správní rady byl do roku 2015. Od roku 2004 působí i v Asociaci NNO ČR. V letech 2008-9 byl ředitelem kabinetu vicepremiéra pro evropské záležitosti při Úřadu vlády ČR, kde se věnoval jak přípravám a realizaci českého předsednictví v EU, tak i obecně evropské i domácí politické agendě. V období 2010-13 působil v Kanceláři Poslanecké sněmovny PČR jako hlavní poradce Zahraničního výboru. V současnosti pracuje v soukromém sektoru jako nezávislý konzultant. Od roku 2018 je členem ODS.

Co vlastně zaznělo? Především tvrdil, že jsou dvě verze případu: nehoda a sabotáž. Vláda a parlament mají za to, že šlo o sabotáž způsobenou ruskými agenty, prezidentovi k tomu „chybí důkazy“. Při svých tvrzeních manipuloval s fakty tím směrem, aby podpořil myšlenku, že stále nic není jasné. Jeho slova udělala radost SPD a KSČM na domácí scéně, ihned ho pochopitelně užila i ruská státní média. Potud žádné překvapení.

Hlavní problém toho, co tvrdí, je nutnost důkazů. Ve Vrběticích totiž nešlo o klasický kriminální čin, ale o útok provedený cizí rozvědkou. Jeho odhalení a rozkrytí je tak z podstatné části práce kontrarozvědky – a ta se rozhodně nemůže na veřejnosti chlubit tím, jak pracuje a co zjistila. Zemanův požadavek „vše prokázat a zveřejnit“ je tak a priori nesplnitelný, což samozřejmě ví.

Vysvětlení toho, co výbuch muničního skladu způsobilo, tak bohužel zůstává otázkou důvěry, nikoliv důkazů. Tajné služby, policie a vláda i parlament této verzi věří, občanovi nezbývá než věřit jim. Pokud argumenty stačí i našim spojencům napříč Evropou, měly by stačit i Miloši Zemanovi – pokud nemá v úmyslu vlastní zemi škodit. Prý nestačí, proto tedy škodí.

Zeman ve svém projevu navíc popřel sám sebe. Minulý týden podpořil bezprecedentní vyhošťování diplomatů Ruské federace, které ve svém důsledku rozebere zdejší zpravodajsko-diplomatickou rezidenturu na atomy. A nyní do televize tvrdí, že vůbec nic za prokázané nemá. A nenašel si čas ani poděkovat spojencům.

To může znamenat jedinou věc: strach. Ví, že vláda by diplomaty vyhostila tak jako tak, v této oblasti nemá prezident žádné pravomoci. Zároveň se bojí, že by přímé popření vládní verze událostí mohlo donutit parlament ke krokům k jeho sesazení. Senát je tomu nakloněn, Sněmovna by mohla změnit názor. Nemenší je jeho strach, že by tváří v tvář kroku vlády vypadal slabě. Nejjednodušší cestou je tedy vládě kroky požehnat a pro kamery svůj postoj zase otočit.

Zeman si nechal zadní vrátka pro to, aby mohl svůj postoj zase otočit a vrátit se do polohy, kterou držel doposud: kritizovat českou kontrarozvědku a hájit ruské zájmy. Vlastně to dělá pořád. A co z toho plyne pro budoucnost? Že příště musíme volit lépe.

Hodnocení článku je 46 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto repro FTV Prima

Štítky Miloš Zeman, proslov, Vrbětice, komentář, prezident

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Pavel Polívka

Pane Jahodo,

v tom jsme určitě za jedno! Já tu nekritizuji Zemana z pohledu pro-ruské politiky, nýbrž za to, co hlavně v posledním prezidentském období předvádí. A to, že ho urážím je pouze odraz jeho samého. Nakonec nejčerstvější kauza tohoto typu není strará tuším ani 48 hodin! A rozhodně se v jeho případě nejedná o výjimku. Jak je možné chtít po lidu, aby se choval slušně, když hlava státu se s pominutím opakovaně chová jako hovado?! A nejen ona ...

úterý, 27. dubna 2021, 05:10

Vítězslav Jahoda

Pane Polívko,
koukněte na níže uvedený projev poslance Lubomíra Volného v poslanecké sněmovně.
S jeho názory souhlasím rozhodně víc než s celou BIS. Já považuji USA za největší válečné štváče na světě.

https://www.youtube.com/watch?v=xqDoUSEcdUE

Stačí se podívat kde všude mají USA vojenské základny a kde Rusko, nebo kolik dolarů investují do zbrojení USA a kolik Rusko!!
Kde je nějaká válka tam jsou američané. Američané šíří tu svoji "demokracii" (čti vliv a ekonomicé zájmy) pouze armádou a silou!!

pondělí, 26. dubna 2021, 11:32

Pavel Polívka

Pane Jahodo, jestli sahám nebo nesahám tomuto šmejdovi po kotníky, nevím. Každopádně je mi jasné, že dík takovým jako jste Vy, nám vládnou tomuto grázlovi podobní lidé!

pondělí, 26. dubna 2021, 11:09

Vítězslav Jahoda

Pane Polívko, neurážejte prezidenta, nesaháte mu ani po kotníky!!! Vaše žvanění "o likvidaci toho vlastizrádce" je trestné!!! Víte to??? Podivné je, že nikoho nezajímá jak se ti "ruští" agenti dostali do areálu skladu. Skladu obrovského množství výbušnin a zbraní!!?? Ty sklady nebyly nikým hlídány???? Jak je to možné??? Jak je možné, že výbuch prvního skladu okamžitě neaktivoval hlídání druhého skladu, který "bouchnul" po dalších třech měsících!!! Není podivné, že cizí státní příslušník měl obrovské sklady v ČR, aniž by si zajistil ostrahu!!?? Není podivné, že se Vrbětice "vytáhly" až po sedmi letech?? Těsně před volbami?? Nedivím se prezidentovi, že tomu celému humbuku příliš nevěří!!! Já také ne!!!

pondělí, 26. dubna 2021, 09:59

Pavel Polívka

Hajzl dementní! Zlikvidovat toho vlastizrádce by byl hrdinný čin a velká služba našemu státu.

pondělí, 26. dubna 2021, 06:44

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.