pátek 10. dubna 2020 Darja

Historička

DRBNA HISTORIČKA: V olomouckých masných krámech se maso prodávalo až do poloviny minulého století

Na olomouckém Dolním náměstí se nachází velké množství památek a zajímavostí, které jsou hodné naší pozornosti. Jednou z nich jsou i masné krámy, které najdete v domě číslo 40.

Blažejské náměstí – zastrčené místo v Olomouci s bohatou historií a jedinečným zbouraným kostelem

Na Blažejské náměstí v Olomouci většina lidí zavítá jen když si zkracuje cestu z města do Bezručových sadů nebo se jdou najíst do restaurace Michalský výpad. Už málokoho zajímají zdejší zastavárny, které se na Blažejském náměstí vyskytují v...

Drbna historička: Zašlé dny slavného sloganu „Šetři kasu, kupuj v ASU“

Na odkaz Josefa Andera mladšího, který v době První republiky vedl velkoobchodní společnost ASO, narazíte třeba cestou na plavecký bazén či procházkou kolem Merkurovy kašny. Nejsou to však jediné vzpomínky, zbylo tu po něm mnohem víc.

Dílo, které nezapomíná. Olomoucký orloj a jeho paměť

Patří mezi jednu z dominant Olomouce, ale víme o něm dost? Na mysli mám Olomoucký orloj, jednu z památek odrážející v sobě historii města od temného středověku až po dělnickou současnost. Pojďme se podívat na příběh radničního orloje.

DRBNA HISTORIČKA: Veděli jste, že měla Olomouc v parku svůj vlastní velký vodopád?

Jak by se vám líbila představa, kdyby z hradeb ve městě stékal do parku vodopád? Možná se to dnes jeví jako neřešitelná věc, ale ještě před třiceti roky se návštěvníci Bezručových sadů skutečně mohli schladit pohledem na umělý vodopád.

PO STOPÁCH... Františka Polívky, botanika, který chtěl nejen v Olomoučanech podnítit lásku k přírodě

V pravidelné pondělí rubrice PO STOPÁCH... se tentokrát podíváme na život Františka Polívky, který zastvětil svůj život přírodě.

V Arcidiecézním muzeu otevřela výstava mapující historii synagogy, která stála za Terezskou bránou

Muzeum umění v Olomouci otevře ve čtvrtek výstavu mapující krásu i tragický osud zdejší synagogy. Postavena byla v roce 1897 v maursko-byzantském stylu za Terezskou bránou na dnešním Palachově náměstí, nacisté ji vypálili hned v první den...

PO STOPÁCH... Jaroslava Dejmala, cukráře, který si získal nejen Olomoučany vyhlášenými bonbony

Dnešní rubrika PO STOPÁCH... bude hodně sladkou záležitostí. Vydáme se totiž historií slavného cukráře Jaroslava Dejmala, který byl v 20. století nejen v Olomouci známý svými cukrářskými výrobky. Tak dobrou chuť!

PO STOPÁCH... Pavla Křížkovského, kapelníka dómu sv. Václava, který v Olomouci založil spolek Žerotín

V pravidelné pondělní rubrice PO STOPÁCH... se podíváme na život Pavla Křížkovského (vl. jménem Karel Křížkovský), který působil dlouhá léta v Olomouci a pomohl formovat nejen chrámovou hudbu – založil například první český hudební spolek v...

FOTO: Rekonstrukce radnice odhalila vzácný kus historie. V tubusu město nalezlo archivní listiny

Poměrně unikátní nález přinesla rekonstrukce věžičky nad orlojem, která prochází, stejně jako radniční střecha, velkou opravou. Nalezený tubus obsahoval vzácné archiválie, z nichž nejstarší vznikly v roce 1704.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.