sobota 31. října 2020 Štěpánka

V Česku dnes padaly teplotní rekordy. Na jihu Moravy naměřili přes 17 stupňů Celsia

Únor začal mimořádně teplým počasím. Rekordy dnes padly na 134 ze 154 stanic, které měří alespoň 30 let. Nová maxima přepsalo i 11 stanic s více než stoletou tradicí včetně pražského Klementina, kde sledují počasí nepřetržitě 245 let. Nejtepleji bylo v Dyjákovicích na Znojemsku, kde naměřili 17,1 stupně.

Rekordně teplé bylo už ráno, na některých místech teplota neklesla pod deset stupňů. Nejtepleji dnes bylo na jižní Moravě, kde víc svítilo slunce. Vedle Dyjákovic panovalo první únorový den výjimečné teplo ve stanicích Lednice a Pohořelice, kde teploměr naměřil shodně 16,8 stupně Celsia. Kolem 16 stupňů měly i další jihomoravské stanice Kobylí, Troubsko, Strážnice a Kuchařovice. Dnešní desítku nejteplejších míst v Česku uzavírají středočeské stanice Mrzky a Kralupy nad Vltavou, kde bylo 15,8 stupně, a Čáslav s maximální teplotou 15,7 stupně.

V Klementinu dnes naměřili 14,8 stupně Celsia, čímž byl překonán rekord z roku 2002 s hodnotou 13,1 stupně.

Rekordy padaly už v pátek, poslední lednový den teploty místy přesáhly 15 stupňů, dnes bylo ještě tepleji. „V dalších dnech ještě zůstanou teploty nadprůměrné, ale rekordy již padat nebudou,“ dodali meteorologové.

V Olomouci dnes meteorologové naměřili nejvyší teplotu 13,3 stupně Celsia. 

V Olomouckém kraji by zítra teploty měly v nížinách vystoupat k 10 stupňům Celsia. V první polovině příštího týdne pak naměříme teploty okolo 5 stupňů Celsia. Sněhové srážky se očekávají v pondělí nad 1000 metrů nad mořem, ve středu by mohlo sněžit i v nížinách.

Ani v únoru nebudou velké mrazy, teploty budou často nadprůměrné

Ani během února nečekají meteorologové výrazné ochlazení a citelné mrazy, teploty budou často nadprůměrné. V druhé polovině příštího týdne se postupně ochladí a denní teploty dosáhnou maximálně pěti stupňů, v noci bude nula až pět stupňů pod bodem mrazu. Vyplývá to z měsíční prognózy, kterou dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav.

Relativně nejchladnější by měl být týden od 17. do 23. února s týdenním průměrem nejnižších nočních teplot do minus tří stupňů Celsia a týdenním průměrem nejvyšších denních teplot kolem plus čtyř stupňů,“ uvedli meteorologové.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Wendy Zimmerová

Štítky počasí, únor, teploty, sníh, předpověď

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.