sobota 24. října 2020 Nina

Pracovníci přírodovědecké fakulty UP pomáhají v boji proti koronaviru, vyrábí ochranné štíty na 3D tiskárně

Odborníci z olomoucké přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého začali vyrábět ochranné štíty pomocí 3D tiskárny. Poptávka je vysoká, plastové masky poputují do nemocnic, ale i k praktickým lékařům, záchranářům, zubním lékařům či zaměstnancům lékáren. Masky vyrobené na 3D tiskárnách už používají zdravotníci při odběru vzorků od pacientů, u kterých je podezření na nákazu koronavirem. Uplatnění by měly najít i v řadách policie.

Katedra geoinformatiky se spolu s tiskovým centrem Univerzity Palackého UPrint 3D zapojila o víkendu do celostátní iniciativy zaměřené na výrobu obličejových štítů, kterou odstartovala firma Prusa Research. Ochranných štítů, které snižují riziko přenosu nákazy novým typem koronaviru, vyrobili pomocí 3D tiskáren už prvních sto. Objednávky mají již na dalších 3500 ochranných skel.

Akci finančně či materiálně podpořila přírodovědecká fakulta, Vědeckotechnický park UP a několik firem. Přihlásilo se i mnoho dobrovolníků z řad studentů i veřejnosti, kteří nabízejí pomoc s kompletací ochranných štítů nebo 3D tiskem. „Celá akce doslova strhla lavinu solidarity a pomoci. Nově jsme navíc schopni štíty vyrábět ražením na stroji. Tímto se celá produkce značně urychlí a budeme moci masky dodávat mnohem rychleji,“ uvedl Jan Brus z katedry geoinformatiky.

Obličejový štít je tvořen horní částí, do které se instaluje perforovaná fólie. Na fólii se následně umístí spodní díl a maska je doplněna gumičkou. Tisk obou dílů zabere přibližně 65 minut. Ochranné štíty jsou vyráběny na třech tiskárnách katedry geoinformatiky a také v univerzitním centru UPrint 3D. „Masky plánujeme balit do ochranných sáčků a sterilizovat ozonem, aby se zabránilo infekci,“ uvedla Hana Kubíčková z UPrint 3D.

Společnost Prusa Research, která za iniciativou výroby ochranných pomůcek pomocí 3D tisku stojí, momentálně vyrábí zhruba 2000 obličejových masek denně. Firma má k dispozici více než pět stovek 3D tiskáren, zájem odběratelů je však mnohonásobně vyšší. V pondělí firma evidovala poptávku na 90.000 těchto pomůcek. V České republice proto začaly vznikat komunity odborníků na 3D tisk, které pomáhají s tiskem držáků a kompletací ochranných štítů.

Autoři | Foto Olomoucká Drbna

Štítky UP, koronavirus, počítače, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.