úterý 26. ledna 2021 Zora

Vakcína proti covidu od Moderny dorazí do ČR v úterý

Vakcína proti covidu-19 od firmy Moderna dorazí do Česka poprvé v úterý, bude jí 8000 dávek. Podle České televize to upřesnilo ministerstvo zdravotnictví, mluvčí resortu Barbora Peterová to potvrdila. Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli uvedl, že firma dodá vakcínu už dnes v počtu 20 000 dávek. Termín se posouval za poslední týden několikrát, původně se ve vakcinační strategii počítalo s 22. lednem.

Očekávalo se za leden 20 000 dávek rozdělených do dvou dodávek. Premiér v neděli v České televizi uvedl, že dávek dorazí dnes 20 000 a budou směřovat do Moravskoslezského kraje. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) a Evropská komise druhou očkovací látku proti covidu-19 schválily 6. ledna.

Česko má podle harmonogramu, který je součástí očkovací strategie, objednáno 80 000 dávek vakcíny Moderna měsíčně od ledna do března, od dubna do září pak 278 000 dávek měsíčně.

Do soboty bylo v republice očkováno podle dřívějšího vyjádření Babiše asi 40 000 lidí vakcínou od prvního výrobce schválenou pro EU, tedy od firem Pfizer a BioNTech. V neděli v ČT řekl, že do Česka přišlo této vakcíny 101 plat, z nichž každé by podle původního propočtu mělo obsahovat 975 dávek. Nově je možné z jedné lahvičky očkovat až šest dávek, může to tedy znamenat až 1170 očkovaných z jednoho plata. Babiš uvedl, že 27 plat dostaly kraje a 74 bylo rozděleno mezi fakultní a vojenské nemocnice a zdravotní ústavy.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto fnol.cz

Štítky ČR, koronavirus, vakcína

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.