neděle 16. května 2021 Přemysl

Kraj testuje v Konici očkovací místo, míří do něj senioři z okolí

V očkovací místo se dnes proměnilo komunitní centrum v Konici na Prostějovsku, do kterého od rána míří senioři z tohoto města i okolních obcí. Nemusí tak cestovat na aplikaci vakcíny proti covidu-19 do několik desítek kilometrů vzdálených nemocnic. Krajský úřad si v tomto pilotním projektu ověří organizaci provozu očkovacího místa před plánovaným zvýšením očkovací kapacity v regionu.

Seniory v Konici bude dva dny očkovat vakcínou proti koronaviru mobilní tým Fakultní nemocnice Olomouc. O očkování projevilo zájem 163 místních seniorů. "Je to první očkovací místo mimo zdravotnická zařízení," řekl dnes novinářům hejtman Josef Suchánek (Piráti a STAN). Oblast Konice byla podle něj vybrána kvůli tomu, že je to okrajová část Olomouckého kraje. O zřízení místa usilovala i místní samospráva. Kraj ale s otevřením pilotního očkovacího centra musel počkat, až bude mít dostatek vakcín. Získané zkušenosti zúročí při chystaném zřízení dalších očkovacích míst v obcích s rozšířenou působností.

Starosta Konice Michal Obrusník si zřízení očkovacího místa, které je určeno pro seniory zhruba ze dvou desítek obcí, pochvaloval. Seniorům totiž odpadne cestování do nemocnic. "U lidí přes 80 let hraje každý kilometr roli. Jsem rád, že to funguje a že jsme lidem mohli tuto službu nabídnout, protože doposud není možnost, aby očkovali praktičtí lékaři," řekl Obrusník.

Úředníci vytipovali zhruba 250 seniorů, kteří mají problém s mobilitou. "Poté, co nebyly vakcíny a lidé byli zaregistrováni, tak někdo už v prvních dnech očkováním prošel, takže ve výsledku se přihlásilo 163 lidí," uvedl Obrusník. Druhou dávku vakcíny AstraZeneca dostanou senioři za 12 týdnů.

Podle Suchánka se v pilotním očkovacím místu v Konici zatím očkují pouze senioři starší 80 let. "Od 1. března budou podle všeho přidány další věkové kategorie 70 plus, takže to může plynule přejít do tohoto očkování a ve finále to bude standardním očkovacím místem," řekl Suchánek.

Kraj plánuje, že očkovací místa zřídí ve všech 13 obcích s rozšířenou působností. Obce už kraji zaslaly vytipovaná místa. "Jsme připraveni očkovací místa zřídit," uvedl Suchánek. O síti očkovacích míst podle něj bude rozhodnuto podle toho, jak se do očkování zapojí praktičtí lékaři.

V Olomouckém kraji má vakcínu dostat 27 867 obyvatel starších 80 let. První dávku jich obdrželo 11 tisíc. Vakcinace byla ukončena druhou dávkou zatím u 5500 seniorů. V kraji bylo dosud aplikováno celkem 34.230 dávek vakcíny, je to o 1006 více než před 24 hodinami. Z tohoto počtu dostalo druhou dávku 12 571 lidí.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Jan Luxík

Štítky ČR, koronavirus, senioři, očkování, Konice

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.