úterý 20. dubna 2021 Marcela

Epidemie v Olomouckém kraji sílí, týdenní přírůstek nákaz vzrostl

Epidemie nového koronaviru v Olomouckém kraji opět sílí. Za uplynulý týden tam přibylo 3099 potvrzených nákaz novým koronavirem. Týdenní přírůstek nákaz se tak zvýšil o 548 případů. Křivka v mezitýdenním srovnání nových případů se zlomila předminulý týden, do té doby sedmidenní počet případů ubýval. Celkem je od začátku pandemie v kraji evidováno 67 582 nákaz, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví. V kraji se již potvrdila britská mutace viru, řekla dnes ředitelka protiepidemického odboru olomoucké krajské hygienické stanice Andrea Škurková.

Podle hygieniků v Olomouckém kraji pozvolně narůstá počet pozitivně testovaných lidí, což kopíruje trend napříč republikou. Riziko dalšího šíření nemoci covid-19 je v souvislosti s aktuální nepříznivou situací v ČR vysoké. "Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje rovněž eviduje potvrzené případy britské mutace SARS-CoV-2. Důležitá nejsou čísla daných případů, ale spíše informace, že britská mutace se v ČR vyskytuje, a fakt, že dochází k přednostnímu důkladnému trasování již při podezření na mutace SARS-CoV-2," uvedla Škurková.

Denní přírůstky nákaz v kraji byly za uplynulý týden kromě neděle a čtvrtku vyšší než předchozí týden. Nejvíce nákaz bylo potvrzeno v úterý, kdy bylo pozitivních 657 testů. O týden dříve jich bylo 496. Nejméně nákaz úřady evidovaly v neděli. Přibylo jich tehdy 37, zatímco předchozí neděli bylo 99 nákaz. S nemocí se v kraji aktuálně potýká 5624 lidí, což je o 842 více než před týdnem. Vyléčilo se dosud 60 778 lidí a v souvislosti s novým typem koronaviru je ve statistikách evidováno 1180 úmrtí.

V Olomouckém kraji je aktuálně volných 38 z 224 lůžek na odděleních anesteziologie a resuscitace a jednotkách intenzivní péče, což je o deset více než před týdnem. Z toho čtyři jsou určena pro pacienty s koronavirem a 34 pro ostatní pacienty. Standardních lůžek s kyslíkem mají nemocnice volných 431 z celkového počtu 1473, což je o 15 méně než před týdnem. Na covid pozitivní pacienty nyní připadá 63 volných lůžek a na ostatní 368. Přístrojů pro umělou plicní ventilaci je nyní volných 69 ze 177. Volné jsou všechny tři přístroje ECMO, které zajišťují nejvážněji nemocným mimotělní okysličování krve.

Například ve Fakultní nemocnici Olomouc leží kvůli nákaze koronavirem 88 pacientů, z nich 37 potřebuje intenzivní péči. "V porovnání s říjnovým a lednovým vrcholem epidemie představují tato čísla asi dvě třetiny tehdy hospitalizovaných případů, což odpovídá i situaci v celém kraji," uvedl na sociálních sítích ředitel FN Olomouc Roman Havlík. Kvůli růstu počtu nákaz koronavirem lze podle Havlíka v příštích nejméně dvou až třech týdnech očekávat další růst počtu hospitalizovaných pacientů. "Stále věřím, že při odpovědném přístupu nás všech se brzy projeví pozitivní vliv postupného proočkování a také imunita těch, kteří onemocnění prodělali," uvedl Havlík.

V kraji bylo dosud aplikováno 37 760 dávek vakcíny proti koronaviru, je to bezmála o 6000 více než před týdnem. Z tohoto počtu dostalo druhou dávku 14 524 lidí. Z celkového počtu zhruba 630 tisíc obyvatel kraje je tak očkován stále jen zlomek z nich.

Hodnocení článku je 72 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři

Štítky ČR, koronavirus, Olomoucký

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Dušan Kru

Může mi někdo vysvětlit, proč nejsou těmto pacientům podávány žádné léky?

pátek, 26. února 2021, 17:46

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.