neděle 13. června 2021 Antonín

Kapacity prostějovské nemocnice nestačí. Nové očkovací centrum vznikne v kulturáku

Prostorové kapacity očkovacího centra v prostějovské nemocnici dosáhly svého maxima, více než 200 osob denně by zde zdravotníci už nezvládli naočkovat, a tak od dnešní půl deváté ráno probíhá očkování proti nemoci covid-19 v novém očkovacím centru v Prostějově, které bylo zřízeno v budově Společenského domu v Komenského ulici. Denně by mělo být naočkováno až pět stovek zájemců.

Společenský dům má oproti nemocnici nekolik výhod

„Máme připravena očkovací místa, zázemí pro zdravotnický personál a administrativu. Jako vybavení byl navezen mobiliář, výpočetní technika a podobně,“ říká primátor města Prostějova František Jura.

Podle Jury má umístění centra pro očkované hned několik výhod. „Jde o střed města, poměrně snadno dostupný městskou hromadnou dopravou i vozidlem. Prostory jsou dostatečně velké jak pro očkující zdravotníky, tak pro čekající obyvatele, dostatečný prostor zde nalezne i administrativa,“ uvedl primátor a dodal, že přijet na očkování autem by vzhledem k nedalekému parkovišti neměl být problém.

Provoz od pondělí do pátku

Očkovací centrum bude v provozu od pondělí do pátku každý den osm hodin. „V případě velkého zájmu obyvatel o co nejrychlejší vakcinaci a dostatečného množství očkovacích látek bude možno pracovní dobu prodloužit i na víkend,“ uvedla mluvčí města Prostějova Anna Kajlíková.

Zda bude nutné kapacitu stávajících očkovacích míst v nemocnicích v rámci Olomouckého kraje dále navyšovat, to ukáže průběh očkování a objem dodávek vakcíny v dalších dnech a týdnech. „Jednání o navýšení kapacity, popřípadě přemístění očkovacího centra, v současné době probíhají v Přerově a v případě potřeby jsou k podobným jednáním připraveny i další nemocnice. Pokud by v blízké budoucnosti byl skutečně dostatek vakcíny, na Jesenicku by mohlo nové očkovací místo vzniknout také v Sanatoriu Edel ve Zlatých Horách,“ uvedl náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro oblast zdravotnictví Dalibor Horák.

Očkování v pěti boxech zároveň

Město se do vybudování vakcinačního centra ve Společenském domě pustilo ve spolupráci se společností AGEL Středomoravská nemocniční. Prostějovská nemocnice zajistí pro provoz centra zdravotnický personál. Denně bude v centru potřeba až pět lékařů a pět sester, očkovat se může až v pěti boxech zároveň.

Lidé, kteří jsou k očkování již přihlášeni na původní místo do prostějovské nemocnice, budou moci přijít v původně vybraném termínu na nové místo, tedy do Společenského domu. „Na plynulém provozu se bude podílet manažerka provozu, hostesky a administrátoři. Důležité bylo také zajistit IT podporu, počítačovou síť, počítače, tiskárny, vytvořit speciální vyvolávací systém, nastavit hygienicko – epidemiologický režim a další úkony,“ doplnila hlavní sestra prostějovské nemocnice Marie Jouklová.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto MMPv

Štítky očkování, covid, nemoc, Prostějov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.