neděle 16. května 2021 Přemysl

V Přerově se otevřelo očkovací centrum. Kapacita bude dvojnásobná

Více než 500 lidí budou schopni odbavit zdravotníci v očkovacím centru v Přerově, které se dnes otevřelo ve zdejším klubu Teplo na Horním náměstí. Dosavadní kapacita očkování se tak ve městě zvýší dvojnásobně. Nemocnice, kde se očkovalo doposud, již neměla pro zvýšení kapacity prostor.

"Zájem o očkování a nárůst očkovacích látek nás nutil k tomu, že jsme museli hledat další prostory. Oslovili jsme město a po několika jednáních jsme našli tento vyhovující prostor. Tady jsme schopni očkovat minimálně dvojnásobek toho, co v areálu nemocnice," uvedl náměstek pro léčebně preventivní péči přerovské nemocnice Štefan Repovský.

"Tam jsme byli na stropu kolem 260 dávek, tady jsme schopni bez problému očkovat 500, 520 a s malou úpravou i přes 600 lidí," doplnil náměstek.

Zájem o očkování je podle zdravotníků velký, svědčilo o tom již dnešní ráno, kdy byly prostory zcela zaplněny především seniory ve věkové kategorii nad 70 let, pro které je nyní očkování vyhrazeno.

"Dcera nás zaregistrovala před Velikonocemi, dostali jsme se na řadu poměrně brzo. Tyto prostory znám, je to tady asi lepší než v nemocnici, navíc je to dostupnější, akorát že musíme do kopce," řekla Anna Kučová z Přerova. Podotkla, že očkování bylo velmi rychlé, na řadu se dostala ještě dříve než měla.

"Mám za sebou první dávku, takže se sem ještě jednou vrátím. S očkováním jsem hned souhlasila, neměla jsem s tím problém. Jsem klidnější, nechápu názory lidí, kteří to odmítají. Byli jsme zvyklí na očkování proti černému kašli, neštovicím, je to prakticky podobná epidemie. Nedá se nic dělat," doplnila seniorka.

V centru bude k dispozici tým o 15 lidech

Podle hlavní sestry z přerovské nemocnice Bronislavy Budinové je klub Teplo, který běžně funguje jako kulturní stánek, pro tyto účely vyhovující. Příprava prostor trvala zhruba dva týdny, obnášela například vymezení prostor, aby měli lidé odstupy, nekřížili se při příchodu a odchodu a k dispozici byla i čekárna.

Očkuje se ve vyhrazených boxech. Lidem bude k dispozici tým o 15 lidech včetně lékařů a zdravotních sester. V prvních dnech provozu budou v očkovacím centru čtyři očkovací týmy, které budou moct denně aplikovat vakcínu 350 lidem.

"V závislosti na dodávkách vakcín budeme schopni denní očkovací kapacitu navyšovat, v dalších týdnech může dosáhnout 500 až 600 naočkovaných denně," doplnila Budinová.

V Olomouckém kraji se počítá i se vznikem dalších center, počítá se například s Výstavištěm Flora, vytipovaná jsou i místa v obcích s rozšířenou působností. Očkovací centrum již funguje v Prostějově.

"Vše souvisí s dodávkami vakcín, tedy množstvím vakcín. Zatím jsou dodávky pouze v takovém množství, že se očkuje ve stávajících centrech, a vakcína AstraZeneca jde všechna praktickým lékařům. Ti mají od minulého týdne zčásti k dispozici rovněž Modernu," řekla mluvčí kraje Eva Knajblová.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Město Přerov

Štítky koronavirus, očkovací centrum, vakcína, Přerov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.