čtvrtek 13. května 2021 Servác

Hejtmanství plánuje otevřít na Jesenicku ještě jedno očkovací místo

Nové očkovací místo plánuje na Jesenicku zřídit hejtmanství, aby v tomto horském okrese před očekávaným nárůstem dodávek vakcín posílilo očkovací kapacitu. Další rozšíření sítě očkovacích míst kraj zatím neplánuje. Stávající kapacita je podle hejtmana Josefa Suchánka dostatečná.

V Olomouckém kraji funguje devět očkovacím míst, z nichž každé denně zvládne aplikovat několik stovek vakcín. Lidé se mohou nechat očkovat také ve více než dvou stovkách ordinací praktických lékařů. Očkovací centra fungují zpravidla v nemocnicích, v Prostějově a Přerově na ně byly přeměněny prostory společenských domů.

"Aktuálně řešíme Jeseník, kde bychom chtěli otevřít další očkovací místo, jelikož tuto oblast potřebujeme posílit. Upřesňujeme, jestli to bude přímo v Jeseníku nebo ve Zlatých Horách," řekl hejtman Josef Suchánek.

Očkovací místo už nyní funguje v Jesenické nemocnici. Lepší situace je podle Suchánka na sousedním Šumpersku. "Tam to naopak (posílení očkovací kapacity) nebude zapotřebí, jelikož šumperská nemocnice sama zvýšila kapacitu na 800 očkovaných (denně), což je pro tuto oblast dostatečné," podotkl Suchánek.

Další významné posilování kapacity očkovacích míst hejtmanství neplánuje ani v dalších městech. Odložen byl prozatím i projekt velkokapacitního očkovacího místa v hlavním pavilonu A olomouckého Výstaviště Flora. Dostatečnou volnou kapacitu totiž podle Suchánka stále nabízejí očkovací místa ve Fakultní nemocnici Olomouc a Vojenské nemocnici Olomouc.

Dalším pilířem očkování se postupně stávají praktičtí lékaři. Hejtmanství už dříve v obcích s rozšířenou působností vytipovalo vhodné objekty pro zřízení očkovacích míst. "V případě potřeby po nich sáhneme," dodal Suchánek.

Počet očkovaných za den roste

V Olomouckém kraji se zhruba 630 tisíci obyvateli bylo dosud aplikováno více než 180 tisíc dávek vakcín. Například plánovaná denní kapacita očkovacího místa ve FN Olomouc činí 1000 dávek, využita je zhruba z poloviny. "Denně v centru zatím očkujeme 500 až 600 lidí," řekl mluvčí FN Olomouc Adam Fritscher.

V přerovském očkovacím centru se počet aplikovaných vakcín plynule zvyšuje. Minulý týden bylo denně naočkováno okolo 400 příchozích, tento týden je jejich počet již 500 a v dalších dnech plánuje přerovská nemocnice další posílení provozu, zdravotníci jsou připraveni naočkovat až 600 lidí denně.

Stále více dávek vakcín denně aplikují zdravotníci v Nemocnici Šumperk. Jejím očkovacím centrem nyní projde týdně až 3500 lidí. Od začátku letošního roku bylo v šumperské nemocnici aplikováno 20 tisíc dávek vakcíny. Nemocnice Šumperk se na větší počty očkovaných s předstihem organizačně a logisticky připravila.

"Naše očkovací centrum jsme personálně posílili a prodloužili jsme také provozní dobu. A do terénu zároveň vyráží náš mobilní tým, který očkuje druhou dávkou vakcíny klienty sociálních zařízení a domovů seniorů. Opět jezdíme po celém šumperském i jesenickém regionu," podotkla Monika Žaitliková z Nemocnice Šumperk.

Počet nákaz sice klesá, ale pomalu. Rozvolňování se Olomouckého kraje zatím netýká

Počet nových případů nákaz koronavirem v Olomouckém kraji dál klesá. Za poslední týden do čtvrtka přibylo 1128 nakažených, což je ve srovnání s předchozím týdnem o 199 případů méně. V kraji bylo za posledních sedm dní potvrzeno 181 případů na 100...

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky koronavirus, očkování, covid, centrum, Jeseník, Olomoucký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.