neděle 26. září 2021 Andrea

Tři desítky případů delta mutace v kraji. Mírné zvýšení čísel způsobuje testování před dovolenými

Počet nových případů nákazy koronavirem v Olomouckém kraji nijak výrazně nenarůstá. Mírné zvýšení čísel způsobuje podle hygieniků zvýšené testování před dovolenými. Za uplynulý týden přibylo 39 případů nákazy covidem-19, v mezitýdenním srovnání jde o nárůst o devět případů.

V Olomouckém kraji se také před pěti týdny poprvé objevil případ delta mutace. Ta byla zatím diagnostikována u 31 pacientů. „U pacientů nakažených deltou mutací koronaviru převažují mezi symptomy kašel, teplota, bolest svalů a kloubů, únava, ztráta čichu a chuti,“ vysvětluje mluvčí krajské hygieny Markéta Koutná.

Epidemiologická situace v Olomouckém kraji je podle hygieniků stabilizovaná. „Mírný nárůst pozitivních případů je spojený zejména s cestováním, kdy se lidé musí prokazovat negativním testem. Tím, že stoupl počet provedených testů, stoupá přirozeně i počet záchytů pozitivit,“ dodává mluvčí.

Za červenec přibylo v kraji 91 případů nákazy způsobené koronavirem. „Nejvyšší počet nemocných je mezi mladými lidmi ve věkové kategorii 25-45 let, ve které je registrováno 44 nemocných, tedy polovina ze všech potvrzených případů. U dětí a u ohrožené kategorie osob nad 65 let je výskyt onemocnění sporadický, v jednotkách případů,“ doplňuje Koutná.

Ačkoliv čísla hygieniků nejsou nějak alarmující, stále platí, že nejúčinnější ochranou proti onemocnění je dodržování základních hygienických pravidel. Zodpovědné chování vůči ostatním i vůči sobě samotnému je teď důležitější než kdy dřív. Je na místě stále dodržovat pravidla 3R – ruce, roušky, rozestupy. „Onemocnění je v populaci stále a nemůžeme ho podceňovat. Každý, kdo se necítí dobře, by měl omezit své kontakty a nechat se preventivně vyšetřit na nejbližším odběrovém místě, a tím zabránit případnému šíření nemoci. Z preventivního hlediska je také důležité očkování proti nákaze,“ uzavírá mluvčí.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto FN Brno

Štítky ČR, koronavirus, Olomoucký, hygiena

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.