neděle 23. ledna 2022 Zdeněk

Část nemocnic v kraji se vrací k plánovaným operacím. Situaci může znovu zkomplikovat omikron

Olomoucká fakultní nemocnice plně obnovila ambulantní péči a z velké části se vrací také k plánovaným operacím. Tuto část zdravotnictví dříve omezila covidová situace. Po několikatýdenním poklesu počtu nakažených a hospitalizovaných pacientů se ale v posledních dnech začal ve statistikách projevovat nástup nakažlivější mutace omikron. Ta může opět zatížit nemocnice.

V nemocnicích v Olomouckém kraji bylo ve čtvrtek podle údajů ministerstva zdravotnictví hospitalizováno 156 pacientů nakažených novým koronavirem, zatímco o týden dříve jich bylo 215. Provoz se díky tomu postupně vrací do normálu například ve Fakultní nemocnici Olomouc, která je největším zdravotnickým zařízením v kraji. "Plánovanou péči jsme obnovili v maximálním možném rozsahu. Ambulance jedou téměř na sto procent, plánovaná operativa na sedmdesát procent," řekl mluvčí FN Olomouc Adam Fritscher. Aktuální snížení počtu operací oproti běžnému stavu podle Fritschera souvisí s tím, že tři jednotky intenzivní péče jsou stále vyčleněny pro pacienty s koronavirem.

Naopak Nemocnice AGEL Přerov plánovanou péči zatím neobnovila, protože značnou část její kapacity stále odčerpává péče o pacienty s koronavirem. Její zdravotníci pečují o 25 nemocných. Tři z nich jsou ve vážném stavu, z toho dva vyžadují podporu umělé plicní ventilace. Náměstek pro léčebně preventivní péči Nemocnice AGEL Přerov Štefan Repovský uvedl, že v nemocnici jsou pro pacienty s koronavirem nadále vyčleněna oddělení urologie i interna.

V prostějovské nemocnici loni úspěšně porodily i dvě maminky s covidem

V prostějovské nemocnici v loňském roce ve dvou případech úspěšně přivedly na svět své děti i dvě maminky s onemocněním covid-19. Hned pětkrát zdravotníci pomáhali u porodu dvojčat, celkem se zde loni narodilo 740 dětí. V celém Olomouckém kraji v...

Stále je podle něj vytížena kapacita oddělení ARO, kde leží pacienti s covidem i lidé, kteří jsou po tomto onemocnění nadále ve vážném stavu a musí být napojeni na umělou plicní ventilaci. "Navíc nelze vyloučit, že do 14 dnů nastane další výraznější přísun covidových pacientů," dodal Repovský.

Epidemie koronaviru v Olomouckém kraji po pětitýdenním poklesu začala opět sílit. Za uplynulý týden v kraji přibylo 2001 potvrzených nákaz koronavirem, je to o zhruba sedm stovek více než činil předchozí sedmidenní přírůstek. V přepočtu na 100 000 obyvatel je v kraji za poslední týden evidováno 317 nově nakažených, k minulému pátku jich bylo 249. V Česku je to v přepočtu 388 potvrzených případů.

O muže se závažnou chorobou pečuje manželka, rodina nemá jak opravit střechu. Nezamyslice pořádají sbírku

Nezamyslice na Prostějovsku vypsaly finanční sbírku pro Davida Hepnara. Muž před pěti lety onemocněl závažnou chorobou, kvůli které se o něho musí nepřetržitě starat jeho manželka. Rodina žije v nedalekých Dřevnovicích v rodinném domku, do...

Podle mluvčí olomoucké krajské hygienické stanice Markéty Koutné uvedla hygienici již nevedou evidenci zvlášť pro variantu omikron. Aktuálně KHS neeviduje případy varianty omikron v souvislosti s vážným průběhem onemocnění nebo hospitalizací v nemocnici. "Relativní pozitivita indikovaných testů se za posledních sedm dní drží na hodnotě 21,4 % a odhad R je v Olomouckém kraji 1,20,“ doplnila mluvčí Koutná.

Dosud bylo v kraji spotřebováno 832 567 dávek očkování proti nemoci covid-19, za uplynulý týden jich zdravotníci aplikovali zhruba 20 000. Jen ve čtvrtek bylo spotřebováno 5375 dávek. Zájem je především o posilující dávku, kterou v kraji obdrželo již 143 632 lidí. Očkování se v kraji týká 630 522 osob, dokončenou vakcinaci má 57,22 procenta z nich.

Projekt na chytré měření těhotenské cukrovky na Jesenicku je unikátní v celé Evropě

Pilotní projekt telemedicíny pro odlehlé oblasti Jesenicka, který nedávno podpořil Olomoucký kraj, je unikátní v rámci celé Evropy. Jde o měření těhotenské cukrovky, kdy nastávající maminky nebudou muset jezdit na specializovaná pracoviště...

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Pixabay.com

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.