neděle 16. ledna 2022 Ctirad

Plošné testování na covid odhalilo ve školách v kraji dvě promile nakažených

Necelých tři sta covid pozitivních testů z více než 130 tisíc provedených. Taková je bilance prvního týdne plošného testování na základních a středních školách v Olomouckém kraji. Část výsledků musí ještě potvrdit metoda PCR. Žáci a studenti se budou testovat i v příštím týdnu, některé čeká test i v neděli před odjezdem na lyžařský kurz.

Plošné testování žáků a studentů ve školách v Olomouckém kraji odhalilo během tohoto týdne 0,2 procenta pozitivních výsledků. Zcela ojedinělé případy se vyskytly na Jesenicku - z 6900 antigenních testů provedených v pondělí a ve čtvrtek mělo pozitivní výsledek sedm školáků. Nejvíce případů v přepočtu na provedené testy bylo na Přerovsku, vyplývá to z údajů olomoucké krajské hygienické stanice. Ve školách, kde se ve čtvrtek vyskytly pozitivní případy, se testovalo také v pátek.

Například na ZŠ Hranická v Přerově bylo ve čtvrtek zachyceno ve třech třídách pět pozitivních případů. "V pátek se nakonec testovaly děti ze dvou tříd, rodiče žáka s pozitivním výsledkem z další třídy nás už ve čtvrtek večer informovali, že PCR výsledek byl negativní," řekla zástupkyně školy Barbora Složilová. Děti z ostatních dotčených tříd musejí nosit zatím respirátory, dodržovat rozestupy a mají i vyhrazený čas a místo na oběd. "Jsme už na to zvyklí, chceme hlavně udržet chod školy," doplnila zástupkyně.

Část nemocnic v kraji se vrací k plánovaným operacím. Situaci může znovu zkomplikovat omikron

Olomoucká fakultní nemocnice plně obnovila ambulantní péči a z velké části se vrací také k plánovaným operacím. Tuto část zdravotnictví dříve omezila covidová situace. Po několikatýdenním poklesu počtu nakažených a hospitalizovaných pacientů se...

Na Přerovsku bylo v prvním kole zachyceno 47 pozitivních případů se zhruba 14 tisíc testovaných, ve druhém to bylo 41 případů ze zhruba 12 tisíc testovaných. Osm přerovských základních škol se na pozitivních výsledcích podílelo v prvním kole 17 případy a ve druhém osmi - největší podíl měla na tom právě ZŠ Hranická, kde bylo v pondělí devět pozitivních a ve čtvrtek pět, informovala mluvčí radnice Lenka Chalupová.

Na Olomoucku bylo v prvním kole z 28 tisíc provedených testů zachyceno 49 případů a ve druhém to bylo 45 pozitivních výsledků z 22 tisíc provedených testů. V porovnání se začátkem prosince jde však pouze o zlomek. Například na ZŠ v Olomouci bylo tento týden v prvním kole odhaleno šest pozitivních pedagogů a 39 žáků - ve stejnou dobu před měsícem bylo pozitivních 48 pedagogů a 479 dětí, řekla mluvčí radnice Radka Štědrá.

Stavba trati zavře křižovatku na olomouckém sídlišti. Autobusy vyrazí i bočními ulicemi

Na pět měsíců se od pondělí 10. ledna uzavře pro veškerý provoz mimo vozidel stavby křižovatka ulic Schweitzerova, Zikova a Jeremiášova. Řidiči musejí počítat s objízdnými trasami, podobně jako cestující městské hromadné dopravy. Výstavba...

Na Šumpersku eviduje hygiena za pondělí 38 pozitivních ze 14 270 testů, ve čtvrtek to bylo 22 pozitivních výsledků z 11 700 provedených testů. Na Prostějovsku mělo v prvním kole pozitivní test 23 z 12 tisíc testovaných, ve druhém kole 12 z 10 300 žáků a studentů, uvedla hygiena.

Celkem bylo tento týden na základních a středních školách v Olomouckém kraji provedeno 131 210 antigenních testů, z toho 284 se ukázaly jako pozitivní, jejich výsledek musejí ještě potvrdit PCR testy. Některé školy PCR testy využívají místo antigenních - výsledky tak mají přesnější a žáky či studenty tam testují pouze jednou týdně. Touto cestou se v kraji vydalo například Gymnázium Hejčín v Olomouci či Gymnázium Jakuba Škody v Přerově.

Ostatní školy se budou ve stejném režimu, tedy dvakrát týdně, testovat také příští týden - vypořádat se s tím musejí i školy, které odjíždějí s dětmi na lyžařské kurzy. Testům se tak například již v neděli budou muset před tímto odjezdem podrobit školáci ze ZŠ Velká Dlážka v Přerově; testovat je hodlají pedagogové ve škole těsně před nástupem do autobusu.

Na několik měsíců zavřeno. Kaufland v Olomouci projde modernizací

Po otevření druhé prodejny Kauflandu v Olomouci začne modernizace původní, dvacet let staré pobočky ve Štursově ulici. Hypermarket nedaleko hlavního vlakového nádraží bude zavřený několik měsíců, zákazníky od něj k nové pobočce dopraví také...

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Městský úřad Sokolov

Štítky Koronavirus, testy, testování, covid-19, PCR test, antigenní test, školy, děti, Olomoucký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.