pondělí 18. listopadu 2019 Romana

Zaplaťte, nebo zveřejníme video, jak masturbujete u porna – šíří se hromadný e-mail, policie varuje, že jde o podvod

Do e-mailových schránek lidem v posledních dnech ve velkém chodí podvodný e-mail, který z nich mámí peníze pod pohrůžkou zveřejnění videa při intimních chvilkách. Policie upozorňuje, že jde o podvod a nedošlo k úniku jejich osobních dat.

„Od počátku týdne evidujeme v Olomouckém kraji větší množství výhružných emailových zpráv, ve kterých je uvedeno, že při návštěvě erotické webové stránky byl stažen malware, za pomocí kterého došlo k napadení počítače uživatele," řekla policejní mluvčí Jitka Dolejšová.

Tento škodlivý software následně shromáždil informace o uživatelích, včetně kontaktů, souborů a přihlašovacích hesel a zároveň došlo k vytvoření videosouboru s dvojitým záznamem, kdy první záznam zobrazuje video, které uživatel sledoval a druhá část je tvořena záznamem z webkamery. Dále je zde uvedeno, že aby byla takto získaná data smazána, je nezbytné, aby došlo k úhradě 13.500 Kč, a to prostřednictvím Bitcoinů na bitcoinovou adresu, která je rovněž uvedena ve zprávě a která je opatřena i QR kódem. K provedení platby je stanoveno 48 hodin od přečtení zprávy, s tím, že v opačném případě budou získané materiály rozeslané mezi kontakty uživatele, včetně rodinných příslušníků, kamarádů, kolegů a podobně.

„V případě této e-mailové zprávy se jedná o tzv. SPAM, to znamená, že nedošlo k neoprávněnému vniknutí do emailové schránky či počítače a odesílatel zprávy tedy nemá přístup k osobním datům uživatele. Na zprávu tedy v žádném případě nereagujte, požadovanou částku neplaťte a zprávu smažte," radí Dolejšová. Rozhodně nikdy nikomu neposílejte peníze, neklikejte na linky ve zprávě a uvedené odkazy a neotvírejte přílohy. V případě, že jste již 13 500 korun formou bitcoinů uhradili, obraťte se na nejbližší oddělení policie.

Foto pixabay.com

Štítky e-mail, podvod, policie, bitcoin

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.