pondělí 18. listopadu 2019 Romana

Soud rozhodl o obžalovaných v kauze požáru haly v Olomouci. Zprošťující rozsudek je pravomocný

, aktualizováno 8. listopadu 2019, 0:00

Zprošťující rozsudek v případu rozsáhlého požáru skladu textilu v Olomouci je pravomocný. Státní zástupkyně, která z přípravy obecného ohrožení obžalovala Mohamada Chaita a Radima Krále odvolání podávat nebude, řekla dnes ČTK žalobkyně Alice Ondrášková. Sklad shořel před třemi lety na okraji Olomouce, škoda dosáhla 40 milionů korun. Dvojici hrozilo osm až 15 let, žalobkyně pro ně původně žádala osm let vězení. Podle olomouckého krajského soudu se jejich čin nepodařilo prokázat. Podezření však přetrvává, uvedl tehdy soudce.

Soud v případu rozhodl v září, rozsudek dostala žalobkyně na stůl minulý týden, lhůta jí uplyne v pátek. „Odvolání si podávat nebudu," uvedla státní zástupkyně. Důvody komentovat nechtěla.

Požár skladu textilu firmy, jež se řadí k největším tuzemským firmám obchodujícím s oblečením z druhé ruky, podle obžaloby připravovala dvojice v červnu 2016 na různých místech Olomouce. Plán podle žalobkyně vymyslel Chaito, který podle ní za spolupráci Královi slíbil 100 tisíc korun. Na čerpací stanici naplnili plastový kanystr a dopravili ho do sídla firmy. Chaito z rodinné firmy libanonských obchodníků odešel ve zlém tři roky před požárem. Majitel firmy je přesvědčen, že požár má na svědomí on.

Podle soudu však pro jejich vinu nejsou dostačující důkazy. Přetrvává ale podezření, že založení požáru připravovali. „Jedna věc však je, co si myslíme, druhá věc je otázka důkazů a to, co se podařilo před soudem prokázat," uvedl při rozsudku soudce Aleš Vašků. „Zprošťujícím výrokem jsme rozhodli kvůli tomu, že jsme se ocitli v důkazní nouzi," řekl tehdy. Podle něj existují pouze nepřímé důkazy, které netvoří ucelený logický řetězec. Soudce uvedl, že prokázání přípravy trestného činu bývá problematičtější než prokázání samotného činu. Oba obžalovaní se na místě vzdali práva na odvolání, s rozsudkem byli spokojeni.

Skladovací hala textilu shořela v ulici Matěje z Janova 25. června 2016. Zasažena byla hala a třídírna textilu o celkové ploše asi 2000 metrů čtverečních a kancelářské prostory. U požáru zasahovalo 130 hasičů z Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Na základě expertiz se zjistilo, že požár někdo založil. Firma dostala podle svědků od pojišťovny 13 milionů korun za škody na zboží. Shořelé haly měla pronajaté.

Policie případ týkající se jednoho z největších úmyslně založených požárů v Olomouci již dříve odložila, protože se nepodařilo najít pachatele. Muži nakonec stanuli před soudem pouze za přípravu požáru; do případu zasáhlo i vrchní státní zastupitelství.

Autoři

Štítky ČR, soud, požár, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.