sobota 24. října 2020 Nina

Domnělé kamarádce poslala desetkrát PIN kód a fotku platební karty, jednalo se o podvod

Šestadvacetiletá žena z obce na Prostějovsku sedla na lep podvodníkovi, když mu v neděli 26. ledna desetkrát za sebou poslala svůj PIN kód a fotku jedné strany platební karty. Dohromady tak přišla o šest tisíc korun.

Pachatel vydávající se za její známou prostřednictvím sociální sítě oslovil ženu se žádostí o její telefonní číslo. Poté ji domnělá kamarádka požádala o přeposlání PIN kódu, který jí přijde v SMS zprávě. Mělo jít o hru, ve které lze vyhrát večeři a pachatel ji ujistila, že ji to nebude stát žádné peníze. „V přijaté SMS zprávě pak byl PIN kód a text, že „právě úspěšně zaplatila 600 korun“, a že PIN kód nemá nikomu přeposílat. Touto radou se však neřídila a PIN kód „kamarádce“ přeposlala. Chvíli poté jí přišla stejná zpráva s jiným kódem a poté se situace opakovala ještě osmkrát. Také těchto devět dalších obdržených PIN kódů „kamarádce“ odeslala,“ uvádí mluvčí prostějovských policistů František Kořínek.

V průběhu této komunikace poškozené od „kamarádky“ přišla žádost o zaslání fotografie přední strany platební karty. Také této žádosti poškozená vyhověla. Že něco není v pořádku, si uvědomila, teprve když obdržela žádost o fotografii rubové strany platební karty. To už naštěstí odmítla a kontaktovala kamarádku jiným způsobem. „Když zjistila, že ta o ničem neví, pochopila, že se stala obětí podvodu. Díky své neopatrnosti tak přišla o 6 tisíc korun. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu podvod. Za ten pachateli v případě dopadení a prokázání viny hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta,“ informuje Kořínek.

Podvod tohoto typu nebyl ojedinělý

Zřejmý pokus o podobný, ne-li stejný podvod, včera oznámila i šestačtyřicetiletá žena plumlovským policistům. Po obdržení žádosti o telefonní číslo z profilu kamarádky však byla o něco obezřetnější. „Nad netypickou žádostí se zamyslela a kontaktovala onu kamarádku. Ta jí potvrdila, že se jedná o podvrh, protože ona jí žádnou takovou žádost neposílala. Když jí poté kontaktovalo několik jejích známých, kteří byli pro změnu osloveni z jejího profilu, rozhodla se celou věc oznámit na policii. Věc policisté šetří pro podezření z přečinu poškození cizích práv,“ říká mluvčí Kořínek.

Za přečin pachateli hrozí odsouzení až na dva roky.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky podvod, policie, sociální sítě

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.