pátek 10. dubna 2020 Darja

Pět let vězení si odsedí muž, který loni přepadl v Olomouci čtyři starší ženy

Za čtyři loňská loupežná přepadení starších žen v Olomouci si dvaatřicetiletý Michal Vymazal odpyká ve vězení pět let. Trest mu dnes uložil olomoucký krajský soud. Muž si vybíral starší ženy, ke kterým přistupoval zezadu.

Za čtyři loňská loupežná přepadení starších žen v Olomouci si dvaatřicetiletý Michal Vymazal odpyká ve vězení pět let. Trest mu dnes uložil olomoucký krajský soud. Muž přepadl ženy ve věku od 55 do 74 let, k nimž přistupoval zezadu. Jednu z obětí vláčel po zemi, způsobil jí při tom těžkou újmu na zdraví. Dosud netrestaný muž útočil v jedné oblasti města, obětem bral kabelky nebo se o to pokoušel. Obžalovanému původně hrozilo pět až dvanáct let vězení, k loupežím se přiznal. Rozsudek není pravomocný, obžalovaný si ponechal lhůtu pro odvolání.

Případy se staly loni mezi 22. až 27. únorem. „Takové jednání není akceptovatelné. Nešlo o jeden případ, ale o o čtyři případy. Nešlo uvažovat o tom, že by soud šel pod spodní hranici trestní sazby. S ohledem na to, že šlo o několik útoků, je trest při samé spodní hranici velmi mírný a zohledňuje všechna pozitiva obžalovaného,“ uvedl soudce Eduard Ondrášek. Jednání muže přitom striktně odsoudil. Poukázal na to, že přepadl i starou ženu, která šla z nemocnice s léky pro nemocného manžela.

Vymazal se u soudu několikrát omlouval. „Je to neomluvitelná věc, která se stala. Zachoval jsem se dětinsky, nevyspěle. Nesnáším se za to, moc mě to mrzí,“ uvedl muž. Podle jeho obhájce jde o mimořádný případ, neboť prý nešlo o promyšlenou trestnou činnost a Vymazal není klasickým pachatelem. Žádal nejvýš tříletý trest. „Jde o jednání, které není ospravedlnitelné,“ uvedl naopak žalobce Jakub Grmela. K tíži obžalovanému přisuzoval výběr obětí i způsob napadení, kdy jednu z nich několik metrů vláčel. Trest odpovídá jeho návrhu.

Olomoučtí policisté na loupežná přepadení zaměřili loni veškerou pozornost, pachatele dopadli po posledním napadení. První případ se stal 22. února v Družební ulici. Jednasedmdesátiletou ženu srazil muž k zemi a vláčel ji zhruba deset metrů. Nákupní tašku ubránila, při vláčení si však zlomila stydkou kost. Druhý případ se stal 25. února v ulici Zikova. Během potyčky žena upadla na zem a pachatel jí odcizil kabelku. O den později v Brněnské ulici se zmocnil tašky ženy, která seděla na zastávce. Poslední útok se stal 27. února v podchodu v olomoucké části Nová Ulice. Pachatel se tam pokusil zmocnit kabelky pětapadesátileté ženy. Použil proti ní hrubé síly, opřel se o ni nohou a strčil do ní.

K dopadení přispěla i městská policie a kamerový systém. Policie měla v této oblasti zvýšenou pohotovost, v době posledního útoku měla obsazena všechna strategická místa; věděla, že jde o stejného pachatele. Pak si pro něj šli najisto do jeho bydliště. Škodu policisté vyčíslili na 17 tisíc korun. Soud jej odsoudil za loupež, neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a za krádež.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ČR, soud, loupež, Olomouc, krimi, policie

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.