čtvrtek 2. července 2020 Patricie

Neváhali ohrozit svůj život, aby zachránili jiné. Získali ocenění za statečnost

Plaketu a služební medaile „Za statečnost“ udělil policejní prezident Jan Švejdar třem policistům a jednomu civilistovi, kteří svou odvahou přispěli k záchraně životů dvou žen. Tato ocenění jim v úterý dopoledne předal ředitel Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje Tomáš Landsfeld na radnici v Javorníku.

Medaili „Za statečnost“ si převzali praporčíci Michal Cikryt a David Urban z obvodního oddělení Šumperk a plaketu pan Daniel Spěváček za to, že dne 24. dubna v brzkých ranních hodinách společnými silami vnikli do hořícího bytu v sedmém patře panelového domu v Čajkovského ulici v Šumperku, aby zachránili zde uvězněnou seniorku. „Po vyražení dveří ženu v bezvědomí ze zcela zadýmeného bytu vytáhli na chodbu a potom ji už ve spolupráci s hasiči vynesli před dům. Významným dílem také přispěli k urychlené evakuaci celkem 34 obyvatel domu, díky čemuž nedošlo ke zranění dalších osob. Sami však kvůli nadýchání se jedovatými zplodinami skončili v péči lékařů,“ popisuje jejich hrdinský čin policjní mluvčí Marie Šafářová.

Medaili „Za statečnost“ si dnes také převzal Tomáš Skalička z prostějovského dopravního inspektorátu. Praporčík Skalička, jinak též dobrovolný hasič v obci Ondratice, šel ve středu 29. dubna v podvečer ulicí k domovu. Vtom si povšiml, že z domu jeho sousedky se valí hustý dým. Bez zaváhání do domu devětadevadesátileté seniorky vběhl. Hustě zakouřený prostor musel projít přikrčený k podlaze. Ženu, kterou našel ležící na zemi v jedné z místností, pak vynesl před dům. Požár poté oznámil na tísňovou linku, společně se sousedy poskytoval ženě první pomoc a nakonec pomáhal oheň uhasit.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo3 čtenářů

Autoři | Foto PČR

Štítky policie, ocenění, statečnost, hrdinství, medaile

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.