středa 5. srpna 2020 Kristián

Olomoučtí celníci zadrželi kamion při nelegální přepravě 18 tun odpadu

Kamion s více než 18 tunami odpadů z Německa zajistili v květnu olomoučtí celníci při běžné kontrole zaměřené na přeshraniční přepravu odpadů. Kamion ve speciálních vacích převážel bílý prášek, v dokladech ale byla pouze zmínka o čistém plastu a pryži. Nelegálně převážný odpad byl vrácen zpět do Německa. Ve čtvrtek to sdělila mluvčí Celního úřadu pro Olomoucký kraj Marie Bortlová.

Celníci si v druhé polovině května vytipovali ke kontrole nákladní vozidlo s českou státní poznávací značkou. „Kamion převážel odpady z Německa do České republiky. Jízdní souprava přepravovala bílý zapáchající prášek ve vacích, což bylo v rozporu s uvedenými údaji v průvodních dokladech. Tam bylo uvedeno, že se jedná o čistý plast a pryž. Celníci vozidlo odstavili,“ uvedla Bortlová.

Rozporem mezi převáženým druhem odpadu a údaji uvedenými v průvodních dokladech kamionu se zabývalo ministerstvo životního prostředí a Česká inspekce životního prostředí. „Správní orgány podezření z porušení podmínek pro přepravu přeshraničního odpadu potvrdily. Zadržený odpad s bílým práškem celníci vrátili zpět do země původu, tedy do Německa,“ dodala Bortlová.

Podobný případ řešili olomoučtí celníci v polovině dubna. Tehdy při kontrole odhalili tři kamiony, které nelegálně přepravovaly téměř 70 tun odpadů. Dvě nákladní auta s polskou a jedno s českou státní poznávací značkou převážely odpady z Německa a Rakouska. Odpad vydávaný za čistý plast byl vrácen zpět do zemí původu.

Autoři | Foto celnisprava.cz

Štítky ČR, Německo, odpady, clo, Olomouc, celníci

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.