středa 25. května 2022 Viola

Krajský soud dál projednává kauzu Vidkun. Vypovídal bývalý policejní náměstek Kadlec

Olomoucký krajský soud tento týden pokračuje v kauze Vidkun, odkrývající podle žalobců korupční vztahy mezi policisty, politiky a podnikateli. V pondělí před soudem znovu vypovídal bývalý krajský policejní náměstek Karel Kadlec, který podle žalobce předával vlivným lidem stěžejní informace z trestních spisů. Kromě Kadlece je obžalován vlivný podnikatel Ivan Kyselý, tehdejší šéf krajské hospodářské kriminálky Radek Petrůj a bývalý hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), všichni vinu popírají.

Několikahodinovou výpověď v pondělí v olomoucké korupční kauze Vidkun absolvoval jeden z hlavních aktérů případu, bývalý krajský policejní náměstek Karel Kadlec. V případu, kterým se olomoucký krajský soud zabývá víc než rok, se na závěr dokazování rozhodl svou výpověď doplnit sám. Soud při jeho celodenním výslechu otevíral postupně jednotlivé body kauzy a ptal se na věci, které zazněly v odposleších. Podle žalobce šlo o informace, které Kadlec vynášel z trestních spisů, obžalovaný to  znovu popřel. Vypovídat bude i dnes.

Podle žalobce Miroslava Stokláska bývalý vysoce postavený krajský policista minimálně od července 2014 do října 2015 soustavně vynášel informace z trestních řízení vlivnému olomouckému podnikateli Ivanu Kyselému, který je využíval ve svůj prospěch nebo ve prospěch spřízněných lidí. Šlo o devět trestních kauz. Kadlec to však celou dobu procesu popírá s tím, že to byl naopak on, kdo od Kyselého informace získával. Podnikateli, který se včera jednání opět neúčastnil, podle svých slov přitom podával záměrně zkreslené a nepravdivé informace.

Během výslechu Kadlec několikrát připustil, že jednotlivé trestní případy s podnikatelem probíral, na detailní otázky soudu, proč mu během schůzek sděloval interní informace ze spisů včetně toho, kdo je konkrétně obviněn, kdy byl vyslechnut a jak vypadá důkazní situace, většinou odpovídal tak, že si na detaily rozhovoru nevzpomíná nebo že šlo o záměrnou operativní činnost. „Vedete schůzkovou činnost, musíte motivovat konverzaci, nabudit tu osobu,“ vysvětloval Karel Kadlec svůj postup při schůzkách s Kyselým, řekl, že žádné informace nevyzrazoval.

Soudce Martin Lýsek se jej ptal například i na to, proč s Kyselým probíral, kolik peněz má na účtu olomoucký náměstek Martin Major (ODS), jehož jméno se v trestním spise objevilo kvůli policejnímu vyšetřování okolností nákupu městských akcií v olomouckém akvaparku. Podle obžaloby obžalovaní po vzájemné domluvě Majora varovali, aby si kvůli prověřování akvaparku své peníze včas vybral a schoval. „Kyselému jsem to řekl cíleně, aby tyto zkreslené informace vypustil a něco se dozvěděl,“ popsal Kadlec a uvedl, že případ byl deset let starý a bylo „potřeba píchnout do vosího hnízda“.

Soud během Kadlecova výslechu vycházel z odposlechů, podle obžaloby jde o stěžejní důkazy. Zachycují monitorované schůzky hlavních aktérů případu v olomouckých kavárnách a restauracích, ale i z kuřárny olomouckého pracoviště GIBS a Kadlecovy kanceláře v budově krajského policejního ředitelství. Právě tam podle žalobců obžalovaní diskutovali o věcech z trestních řízení a předávali si informace či pokyny. Dohromady jde o 130 CD s hodinami záznamů.

Soud otevřel kauzu Vidkun poprvé loni v únoru. Případ podle žalobce odkrývá korupční vztahy mezi policisty, podnikateli a veřejnými činiteli. Kromě Kadlece a Kyselého je obžalován tehdejší šéf krajské hospodářské kriminálky Radek Petrůj a bývalý hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), všichni vinu popírají.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Anna Skopalová

Štítky soud, správa, policie, Vidkun, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.