pondělí 20. září 2021 Oleg

Olomouc se opět stala terčem útoku hackerů. Web napadla stejná skupina

Olomouc opět čelila kybernetickému útoku. O víkendu hackeři zaútočili na veřejné webové servery a poté musely být preventivně odstaveny webové stránky města. Za útokem stojí stejná hackerská skupina, která na začátku dubna zašifrovala datovou síť magistrátu a požadovala výkupné 100 tisíc dolarů.

"O víkendu došlo k útoku na webové stránky města. Stejná hackerská skupina cíleně útočila na webové servery s cílem eliminovat jejich dostupnost. IT tým útok rychle odhalil, provedl protiopatření a preventivně příslušné servery odstavil," uvedl mluvčí radnice Michal Folta.

Funkčnost webových portálů je zatím omezena. Dostupné aktuálně nejsou webové stránky www.olomouc.eu. Útočníci víkendový atak zdůvodnili tím, že město obnovilo datovou infrastrukturu vlastními silami a nezaplatilo požadované výkupné.

Datová síť magistrátu se stala terčem prvního kybernetického útoku ve středu 7. dubna, kdy hackeři zašifrovali data. Pracovníkům magistrátu tak znemožnili přístup k uloženým datům a počítačovým systémům.

"V zašifrovaných souborech zanechal zprávu, že pro dešifrování systému požaduje zaslat peněžní prostředky ve výši 100.000 dolarů ve virtuální měně. Tato transakce nebyla provedena," řekl policejní mluvčí Libor Hejtman. Policisté podle něj zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací.

Dva a půl týdne od prvního kybernetického útoku jsou podle Folty veřejnosti k dispozici téměř všechny úřední činnosti magistrátu.

"Výjimkou je zatím živnostenský úřad, ale na zprovoznění jeho agendy se intenzivně pracuje. V případě některých odborů, jako je majetkoprávní, stavební, životního prostředí, dopravy či místní zeleně a odpadového hospodářství, zatím neběží plnohodnotně softwarová podpora. To pro občana znamená, že vyřizování příslušné žádosti může být v některých případech zdlouhavější," uvedl Folta, podle kterého odborníci postupně vylepšují fungování datové sítě magistrátu.

Experti obnovují provoz počítačů po útoku na olomouckou radnici

Dnes odstartuje zkušební provoz některých agend na olomouckém magistrátu po hackerském útoku z předminulého týdne. Odborníci již začali postupně zapojovat počítače do datové sítě. Útokem se zabývají policejní experti. Výše způsobené škody zatím...

Vedení města po prvním útoku podalo trestní oznámení na neznámého pachatele a informovalo Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.

Olomoucký magistrát není jediný, kdo musel podobnému útoku čelit. V březnu hackeři napadli například počítačové systémy Správy železnic i Českých drah. Bezpečnost na tratích však neohrozili.

Útoky hackerů stojí podniky a organizace miliony korun. Škoda po loňském útoku škodlivého programu na nemocnici v Brně dosahuje řádově stovek milionů korun. Benešovskou nemocnici stál útok hackerů zhruba padesát milionů. Stranou zájmu hackerů nezůstávají ani státní instituce.

Olomoucký magistrát dnes odstavil svoji datovou síť. Úřad nemůže zpracovávat požadavky od občanů. Agendy jsou mimo provoz. Na zprovoznění sytému pracují experti. Odpoledne magistrát oznámil, že síť napadli hackeři. Obnova do plného provozu bude...

Hodnocení článku je 70 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky magistrát, hacker, útok, kriminalita, internet, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.