sobota 19. června 2021 Leoš

Olomoucký vrchní soud potvrdil zprošťující rozsudky v kauze vytunelování záložny Unibon

Olomoucký vrchní soud definitivně zprostil obžaloby podnikatele Daneše Zátorského a Radka Hradila obžalované z podílu na vytunelování ostravské záložny Unibon. Stejně jako krajský soud se soud odvolací ztotožnil s tím, že se jejich vina neprokázala. Podle původní obžaloby způsobili škodu až 120 milionů korun, hrozilo jim až deset let vězení. Proti původnímu rozsudku se odvolal žalobce.

Obžaloba podle soudu nepředložila jediný přímý důkaz

V případu ostravský krajský soud v lednu roku 2019 zprostil obžaloby také Davida Rusňáka, ten v mezidobí zemřel. „Odvolání státního zástupce Vrchní soud v Olomouci jako nedůvodné zamítl. Podle odvolacího soudu krajský soud provedl dostatečné dokazování, aby mohlo být rozhodnuto o vině a trestu, nicméně z provedených důkazů nelze bez důvodných pochybností uzavřít, že obžalovaní jsou vinni z trestných činů,“ řekl mluvčí soudu Stanislav Cik. Obžaloba podle soudu nepředložila jediný přímý důkaz a nepřímé důkazy netvoří ucelený řetězec důkazů, uvedl soud.

Zátorský stál v čele řady firem, které postupně zkrachovaly, například stavební společnost VOKD, Geofin, Slezský kámen, aerolinky Job Air - Central Connect Airlines nebo opravna letadel Job Air Technic. Firmy, které mu patřily nebo ve kterých měl podíl, si v letech 2005 až 2011 braly v Unibonu úvěry. Podle obžaloby přitom uváděly nepravdivé informace, tajily své vzájemné vazby a neplánovaly, že by úvěry splatily. Muž před soudem vyloučil jakýkoliv podíl na trestné činnosti, ať vědomý či nevědomý. Tvrzení v obžalobě podle něj vycházela z neznalosti právních předpisů.

V kauze vypovídalo přes 70 svědků

V Unibonu měl Zátorský podíl a působil v úvěrové komisi. Další z obžalovaných Radek Hradil byl členem představenstva záložny, v procesu byl původně souzen i předseda záložny David Rusňák, kterého krajský soud rovněž pravomocně zprostil obžaloby. Podle obžaloby úvěry, jež záložna poskytovala, nebyly dostatečně zajištěné a obžalovaní věděli, že firmy peníze nevrátí, ani je nikdo nebude vymáhat.

Líčení u ostravského krajského soudu trvalo téměř rok a vypovídalo při něm na 70 svědků, původní obžaloba se však podle soudu neprokázala. Úvěry vyřizovali pracovníci záložny, posuzovaly je komise a teprve po schválení je podepisovali Rusňák a Hradil. Nikdo ze svědků podle soudu nepotvrdil, že by byli nabádání k tomu, aby nějaký úvěr byl schválen, nebo že by nějaký úvěr naopak byl schválen, přestože byl nedoporučen.

Záložně Unibon odebrala ČNB licenci v roce 2012. Fond pojištění vkladů později vyplatil klientům záložny více než 1,8 miliardy korun. Škoda přes 120 milionů, jíž se obžaloba týkala, představovala pouze nezaplacenou jistinu a podle obžaloby jde jen o zlomek skutečných škod.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Fext, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Štítky soud, banky, podvod, Unibon

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.