pondělí 20. září 2021 Oleg

Hackeři část ukradených dat z magistrátu zveřejňují na dark webu

Data, která před šesti týdny odcizili hackeři při masivním kybernetickém útoku na datovou síť olomouckého magistrátu a později také při útoku na webové stránky města, se objevila na dark webu, upozornil dnes Radiožurnál. Radnice tvrdí, že nejde o citlivá data.

Datovou síť úřadu hackeři napadli v dubnu, magistrát odmítl zaplatit výkupné. Tým IT specialistů již všechny služby, které byly vyřazeny po útoku z provozu, zprovoznil. Dark web je neveřejná, obtížně přístupná část internetu, využívaná i k ilegální činnosti.

"O zveřejnění dat víme, naši IT specialisté ta data analyzují a zatím nedošli k závěru, že by byla zveřejněna nějaká citlivá data. Současně přitom stále spolupracují s policií a o všem informují také Národní úřad pro kybernetickou informační bezpečnost a Úřad pro ochranu osobních údajů," řekl mluvčí radnic Michal Folta.

Zveřejněny podle něj byly například kontaktní údaje z plateb za komunální odpad či kontaktní údaje pracovníků magistrátu. V souvislosti s tím magistát již dříve varoval občany před možnými phishingovými e-mailovými útoky. Lidé by měli být pozornější vůči podvodným e-mailům ve své elektronické poště.

IT specialistům se postupně podařilo všechny služby obnovit, nyní pracují na úpravách interních systémů a doladění posledních nefunkčních částí elektronické správy veřejných věcí.

Radnice dál čelí spamovým útokům z Brazílie

Zástupci města ve čtvrtek také uvedli, že město souběžně čelí dalším útokům z různých míst světa. "Stále jsme ve střehu, útoky různého typu se opakují a ještě opakovat budou. Zvýšená zátěž se týká například spamů, tento týden jsme zaregistrovali velké množství spamových útoků z Brazílie, které z velké části odfiltroval náš firewall a antispamová ochrana," uvedl vedoucí IT odboru Jiří Fišer.

S ohledem na to, že útoky prostřednictvím spamů nebo třeba formou DDoS útoků přicházely střídavě z různých míst světa, jako například z Číny, Ruska, USA, Singapuru či teď právě z Brazílie, bylo nutné nasadit dodatečná bezpečnostní opatření a inspekce. V praxi to znamená, že se momentálně nelze připojit na internetové stránky města ze zahraničí.

Olomouc po útoku hackerů obnovila datovou síť i webové stránky

Olomoucký magistrát obnovil všechny služby, které byly vyřazeny z provozu po dubnovém útoku hackerů na jeho datovou síť. Zprovozněny už byly i webové stránky města. Na radniční web se hackeři zaměřili později, zřejmě v odvetě za neochotu radnice...

O napadení datové infrastruktury olomouckého magistrátu informovali zástupci města 7. dubna, radnice podala trestní oznámení na neznámého pachatele. Autoři kybernetického útoku požadovali po úřadu za dešifrování napadaného systému vyplacení 100 tisíc dolarů (2,186 milionu korun) ve virtuální měně. Peníze od magistrátu nedostali. Hackeři se později zaměřili i na radniční web, zřejmě v odvetě za neochotu radnice zaplatit výkupné.

Hodnocení článku je 26 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky hacker, magistrát, internet, kriminalita, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.