středa 8. prosince 2021 Květoslava

Podmínky za napadení romských dětí. Olomoucký soud potvrdil manželům tresty

Za předloňské napadení skupiny romských dětí v Lipníku nad Bečvou potvrdil Olomoucký krajský soud obžalovaným manželům Stanislavu a Petře Pumprlovým podmíněné tresty. Odvolací soud pokládá výpovědí dětí za věrohodné.

Na místě je podle soudu i právní kvalifikace - ve sledované kauze z předloňského roku soud dvojici odsoudil za ublížení na zdraví, výtržnictví a hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. Manželé podle obžaloby slovně a fyzicky napadli v zámeckém parku sedm dětí, některé z nich musely být poté ošetřeny v nemocnici.

Muže soud pravomocně potrestal 14 měsíci s podmíněným odkladem na tři roky, žena dostala mírnější dvanáctiměsíční trest se zkušební dobou na dva roky. Oba svou vinu po celou dobu popírali, tvrdili, že v parku řešili s nezletilými naopak jejich slovní napadení dcery obžalovaných.

V případu se odvolávali rovněž zmocněnci, kteří žádali pro napadené zaplacení nemajetkové újmy. Soud však jejich návrh zamítl, přiznal jim pouze bolestné ve výši 35 000 korun a s dalšími nároky je odkázal na občanskoprávní řízení. Jedna ze zmocněnkyň označila dnes rozsudek soudu za skandální.

Případ se stal předloni v dubnu. Podle rozsudku pár skupinu dětí nejprve rasisticky urážel, poté následovaly rány pěstmi do obličeje a facky. V několika případech údajně útočníci pěstmi srazili děti na zem a kopali do nich. Podle původních lékařských zpráv utrpěly podvrtnutí krční páteře i povrchová poranění, lehký otřes mozku a zhmožděniny. Zmocněnci napadených mluvili o brutálním útoku, kdy dvojice kopala do bezbranných dětí, čtyři z nich poté musely vyhledat lékařské ošetření a další psychologa, uvedla zmocněnkyně.

Případ policisté původně vyšetřovali jako přestupek proti občanskému soužití, později jej překvalifikovali na trestný čin pokus ublížení na zdraví a výtržnictví. Nakonec policie dvojici začala stíhat i kvůli rasovým pohnutkám. Incident vyvolal ve městě napětí, policie kvůli zklidnění situace spolupracovala s radnicí, specialistou na romskou problematiku a také s asistenty prevence kriminality.

Soud odročil případ týrání zvířat z farmy Kozí Hrádek. Chce ještě vyslechnout znalce

Případ týrání zvířat na farmě Kozí Hrádek nedaleko Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku přerovský soud opět odročil. Rozhodl se přibrat znalce, který by zhodnotil stav chovaných krav. Podle obžaloby farma chovala skot ve zcela nevyhovujícím stavu a...

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto ČTK - Luděk Peřina

Štítky Krimi, napadení, soud, krajský soud, Lipník nad Bečvou, Přerov, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.