sobota 27. listopadu 2021 Xenie

Opuštěné chaty jsou terčem zlodějů. Majitelům má pomoct i mobilní aplikace

Po konci rekreační sezony ukládají někteří lidé i své chaty nebo jiné stavby v zahrádkářských koloniích k zimnímu spánku. Právě tyto opuštěné objekty se stávají vyhledávaným cílem zlodějů. Policisté tyto oblasti průběžně kontrolují, radí však co nejvíce hodnotných věcí z chat před zimou odvézt.

Již od přelomu října a listopadu eviduje Policie České republiky případy krádeží vloupáním do chat či chalup napříč Olomouckým krajem. „Například hanušovičtí policisté se zabývají vloupáním do zahradní chatky šestapadesátileté majitelky v Jindřichově na Šumpersku. Prozatím neznámý pachatel pravděpodobně v noci na 31. října vypáčil uzamčené vstupní dveře chatky a její majitelku připravil o ponorné čerpadlo a aku vrtačku,“ uvádí příklad policejní preventistka Jiřina Vybíhalová.

Podle policistů si pachatelé často vybírají odlehlé a nedostatečně zabezpečené objekty, které si předem vytipují a později už jen co nejrychleji spáchají nelegální čin. „Před ukončením sezóny je důležité si celý objekt řádně zajistit a z chaty odvézt vše, co by mohl zloděj odcizit. Taktéž není dobré v okolí chat a chalup nechávat volně přístupné nářadí, nebo třeba žebřík, pomocí kterého by se mohl zloděj dostat do objektu a měl by tak ještě snazší přístup,“ podotkla Vybíhalová.

Kvůli lidem bez domova bude prostějovské lázně hlídat trojice kamer

Kvůli lidem bez domova se radnice v Prostějově rozhodla, že prostor před městskými lázněmi a vstupní haly bude monitorovat kamerový sytém. V poslední době se zde množí drobné krádeže, někdo se dokonce vloupal do zdejšího kadeřnictví.

Mimo rychlých krádeží ale nezvaní hosté využijí cizí nemovitosti pro krátkodobé ubytování. Chatu je tak vhodné pojistit nejen proti násilnému vniknutí a krádeži, ale také proti požáru. „V mnoha případech pachatel využije zázemí jen k přespání, nebo hledá něco k snědku. Při jeho pobytu může dojít k zahoření objektu od nedopalku cigarety nebo svíčky. Jeden takový ‚nezvaný host‘ se na sklonku října ubytoval bez vědomí majitele v rekreační chalupě ve Vysokých Žibřidovicích na Hanušovicku. V kamnech si zatopil bukovým dřevem, vypil několik piv a dvě lahve vína. Nakonec se mu hodil i ubrus a koberec a zmizely i tři dřevěné židle,“ popsala další nepříjemnou situaci ze Šumperska preventistka Jiřina Vybíhalová.

Pokud majitel zjistí, že do stavení někdo vnikl, neměl by do objektu vstupovat a ihned volat na linku 158. „A to jednak z důvodu osobní bezpečnosti a také aby nedošlo k případnému znehodnocení stop,“ objasňuje Vybíhalová.

Nejen majitelé domů, chat, chalup, zahradních chatek či různých garáží a přístavků mohou získat informace a rady k ochraně svého majetku v aplikaci nazvané Zabezpečte se!. „V aplikaci se mohou lidé dozvědět konkrétní rady, jak správně zabezpečit například dveře, okenice i balkony, a dočtou se i příslušné normy a co všechno mají při instalaci požadovat," říká cechmistr Cechu mechanických zámkových systémů Tomáš Pospíšil, který na aplikaci spolupracoval s Policií ČR i Ministerstvem vnitra. Mobilní program je dostupný v App Store i v Google Play a nabízí také přehled certifikovaných odborníků v regionech.

Na Červenohorském sedle někdo jezdí i přes dvě stě za hodinu, říká koordinátor BESIPu Charouz

Oblast Červenohorského sedla detailně zná Miroslav Charouz z organizace BESIP. Krajský koordinátor oddělení pro bezpečnost na silnicích vítá záměr instalovat úsekové měření na cestě vyhledávané motorkáři a dalšími příznivci rychlé jízdy. „Čím...

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Policie České republiky

Štítky Krimi, vloupání, zloděj, prevence, chata, chalupa, zahrada, Olomoucký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.