čtvrtek 1. prosince 2022 Iva

Soud zprostil krajskou radní obžaloby za malování pohádkových postaviček

Rozhodnutí o zproštění obžaloby si vyslechla krajská radní Zdeňka Dvořáková Kocourková v neobvyklé kauze. Od roku 2010 se měla dopouštět porušování autorských práv tím, že malovala v dětských pokojících postavy z Večerníčků a jiných pohádek. O verdiktu šumperského okresního soudu informovala politička na sociálních sítích.

Zdeňka Dvořáková Kocourková (Piráti) čelila u soudu v Šumperku obžalobě z porušování autorských práv, protože do dětských pokojíků malovala pohádkové postavičky. Podle obžaloby byly některé postavičky chráněny autorským právem.

„Zproštěna obžaloby,“ uvedla dnes odpoledne na Facebooku radní Olomouckého kraje a doplnila: „Státní zástupce si vzal čas na rozmyšlenou, jestli se odvolá. Zázraky se dějí. Můj obhájce, Michal Šalomoun, u soudu prokázal, jak vysoce erudovaný je. Děkuji vám všem, kteří jste mi drželi palce. Evidentně ta pozitivní energie pomohla,“ těšilo rozhodnutí soudu Zdeňku Dvořákovou Kocourkovou.

Krajská radní čelí v bizarním procesu obžalobě z porušování autorských práv

Radní kraje Zdeňka Dvořáková Kocourková čelí u soudu v Šumperku obžalobě z porušování autorských práv, protože do dětských pokojíků malovala pohádkové postavičky. Dvořáková považuje proces za nesmyslný a absurdní.

Podle trestního zákoníku Dvořákové Kocourkové hrozil za přečin porušení autorského práva šest měsíců až pět let nebo pokuta. "Trestný čin měla obžalovaná spáchat tím, že v rámci podnikatelské činnosti malovala autorským právem chráněná díla," sdělil před časem mluvčí Okresního soudu v Šumperku René Braun, s tím, že státní zástupce navrhoval mírnější trest odnětí svobody s kratší zkušební dobou a také uložení pokuty.

Obhajoba vycházela z argumentu, že využití postav z večerníčků na zdi v dětském pokojíku je užití díla pro soukromou potřebu, a proto neporušuje žádný zákon. Podle obhájce Michala Šalomouna byl už začátek celého případu naprosto neuvěřitelný, když se neznámá osoba vydávala za radní Dvořákovou Kocourkovou a zaslala sama na sebe oznámení o tom, že páchá trestnou činnost. Policie pak začala případ vyšetřovat.

Nárožný dostal za vraždu manželů z Přerova doživotí. Těla se za dvanáct let nenašla

Za dvojnásobnou vraždu manželů z Přerova z roku 2009, jejichž těla se dosud nenašla, uložil dnes olomoucký vrchní soud šestačtyřicetiletému Pavlu Nárožnému doživotní trest. Vyhověl tak žalobci, který argumentoval mimořádnou společenskou...

Hodnocení článku je 64 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto FB Zdeňka Dvořáková Kocourková

Štítky radní kraje, obžaloba, autorské právo, Večerníček, malování, Dvořáková Kocourková, Šumperk

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Ivan Bílek

No já nevím, školy nemám - tedy právnické - ale řekl bych, že pro osobní potřebu by to svým dětem mohli malovat rodiče, možná šikovný soused nebo kamarád, samozřejmě zadarmo. Ale pokud to paní maluje v rámci podnikatelské činnosti, tedy za peníze, vydělává si prodejem cizích autorsky chráněných děl, a to už je něco jiného, k tomu svolení majitele autorských práv či zakoupení licence potřebuje.

neděle, 12. prosince 2021, 11:14

Josef Mašek

v sametové demokracii je společensky nebezpečné malovat čerta na zeď

neděle, 12. prosince 2021, 10:55

Martin Vašek

Tady se jen ukazuje jak jsou Piráti vyhulení,svoloč bolševická.

neděle, 12. prosince 2021, 10:48

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.