pondělí 15. srpna 2022 Hana

Olomoucká firma přišla o milion a půl. Policie varuje před podvrženým e-mailem

Ve čtvrtek se na policii obrátila jednatelka olomoucké společnosti s tím, že se stala obětí podvodu. Do schránky jí dorazil podvržený e-mail s logem banky a upozorněním na pozastavení účtu. Podvodníci si díky důvěřivosti jednatelky přišli na milion a půl korun.

„Bezpečnostní systém zjistil nepravidelnou aktivitu na vašem účtu,“ začíná phishingový e-mail s logem banky. S tímto odůvodněním upozorňují podvodníci na pozastavení účtu, dokud jej majitel neověří na přiloženém odkazu. „Budeme i nadále sledovat vaše údaje, abychom vám pomohli sledovat všechny změny,“ stojí na posledním řádku. 

Podvodný e-mail znamenal pro olomouckou firmu výraznou finanční ztrátu Zdroj: Policie ČR
Phishing je podvodný způsob, jak prostřednictvím internetu získat citlivé údaje (hesla, čísla kreditních karet, apod.). Jedná se o rozesílání e-mailových zpráv, které nabádají adresáta k zadání jeho osobních údajů na falešnou webovou stránku.

Jednatelka firmy na zmiňovaný odkaz klikla a přes přihlašovací údaje se do falešného internetového bankovnictví přihlásila. Když zjistila, že je vše v pořádku, zase se z něho odhlásila.

V průběhu týdne prováděla zástupkyně firmy různé platby z firemního konta, ničeho podezřelého si ale nevšimla. Od pracovníka banky se po telefonu dozvěděla, že došlo k blokaci účtu a potřebný problém je potřeba vyřešit na pobočce banky. Tam se dozvěděla, že firma v desítkách plateb přišla o milion a půl korun.

Falešné weby i rusky hovořící policistka a bankéř. Policisté řeší statisícové podvody na internetu

Celou řadu případů podvedených lidí kvůli důvěřivosti na internetu řeší nejen v posledních dnech policisté v Olomouckém kraji. Scénářů je několik a velmi často se opakují. Oběti se řídí pokyny neznámých osob a nekontrolují pravost odkazů, přes...

Olomoučtí kriminalisté již zahájili trestní úkony. Případ budou řešit jako podezření ze spáchání podvodu a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. „V případě dopadení, prokázání viny a odsouzení hrozí pachateli trest odnětí svobody na tři léta až osm let,“ doplnila v tiskové zprávě policejní mluvčí Petra Vaňharová.

„U každého e-mailu z banky si pokynem k zobrazení podrobností zkontrolujte e-mailovou adresu, odkud Vám pošta přišla,“ apeluje policie na občany. „V případě podezření, že nejde o oficiální adresu banky, což je na první pohled zřejmé, se můžete 24 hodin denně obrátit na help linku banky a ověřit si pravdivost doručeného e-mailu,“ doplňuje Vaňharová.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Pixabay

Štítky Policie, phishing, Olomouc, Olomoucký kraj, podvodný email, podvod

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Franta Fous

Tak tenhle e-mail jakoby od Fio banky mi také přišel ale do spamu a pak jsem jej i úplně vymazal.

sobota, 30. července 2022, 15:24

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.