pátek 9. prosince 2022 Vratislav

Podvodník nachytal účetní fakturou na deset tisíc eur. Ředitel byl zrovna na služebce

Souhra okolností a nepozornost zkušené účetní zafungovala při dalším z internetových podvodů, jehož obětí se stala společnost z Olomoucka. Žena vyslyšela e-mailový požadavek údajného obchodního partnera a z firemního účtu odeslala přes 260 tisíc korun.

Příběh amerického lékaře na misi v Jemenu zmátl i účetní: z účtu školy poslala skoro patnáct milionů

V kauze zpronevěry takřka patnácti milionů korun z účtu olomoucké základní školy padlo obvinění, kriminalisté stíhají sedmapadesátiletou zaměstnankyni školy. Ta se stala obětí internetového podvodu. Uvěřila legendě o americkém lékaři na misi v...

 

Minulý týden přišla účetní ze společnosti sídlící na Olomoucku e-mailem faktura na částku přes deset tisíc eur a požadavek na expresní úhradu na zahraniční účet. „Odesílatel se vydával za výkonného ředitele společnosti. Vzhledem k tomu, že se společností uvedenou na faktuře běžně obchodují a výkonný ředitel byl na služební cestě, žena platbu druhý den uhradila,“ popsal policejní mluvčí Libor Hejtman.

Za pět dní přišel od údajného ředitele firmy další požadavek na zaplacení faktury v hodnotě necelých sedmi tisíc eur. Účetní už pojala podezření a další peníze na účet neposlala a začala situaci prověřovat. „Zjistila, že se jedná o podvržený e-mail, ve kterém se neznámý pachatel vydával za výkonného ředitele společnosti. Bohužel i první e-mail byl podvodný a společnosti vznikla škoda přes 260 tisíc korun,“ konstatoval mluvčí Hejtman s tím, že policisté případ prošetřují pro podezření z podvodu, za který hrozí pachateli až pětiletý trest odnětí svobody.

Nejnáročnější jsou pátrání po dětech, šťastný konec je pak odměna, říká policejní mluvčí

Několik let působila policistka Petra Vaňharová na obvodních odděleních v Uničově a ve Šternberku, než se dostala na pozici, kterou ji věštil její dědeček. Stala se policejní tiskovou mluvčí a nyní informuje o případech z Olomoucka. Specifická...

 

Při finančních transakcích buďte obezřetní. Kontrolujte e-mailovou adresu odesílatele a mějte na paměti, že i důvěryhodný odesílatel může mít napadenou e-mailovou schránku nebo adresa může být podvržená. V příchozí poště si zobrazte skutečnou e-mailovou adresu odesílatele.
Zdroj: Policie ČR

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Pixabay.com

Štítky Krimi, podvod, internet, faktura, firma, falešný mail, Olomouc, Policie ČR

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.