neděle 26. září 2021 Andrea

Michaela Žušková

Michaela Žušková » Články

(NE)OBYČEJNÍ: Pár hodin vašeho času může zachránit lidský život, říká dárce kostní dřeně ze Sobotína

Štěpán Pecha ze Sobotína daroval kostní křeň, která zachránila život pacientovi s leukémií. Podstoupil všechna potřebná vyšetření a musel si píchat hormony do břicha. Kostní dřen daroval ze žíly. Kdyby bylo potřeba, vše by ochotně absolvoval znovu.

Zelený prstenec na jihu Prostějova se konečně rýsuje. Radní schválili zadání projektu

Prostějovští radní schválili zadání projektové dokumentace pro první etapu budování takzvaného jižního prstence okolo města. Ten by měl zachytit polétavý prach, který dlouhodobě sužuje zdejší obyvatele. Městu se již podařilo vykoupit první...

V Zábřehu jsou k vidění starobylé cihly. Některé jsou z dob Marie Terezie

Sbírka cihel Jiřího Křenka bude k vidění v rámci Dnů evropského dědictví ve věži kostela svatého Bartoloměje v Zábřehu. Cihly budou nejen ze Zábřehu, ale i ze vzdálenějších cihelen. Součástí kolekce jsou i císařské cihly z doby Marie Terezie.

Zahrádkářské kolonii v Olomouci hrozí zánik. Lidé podepisují petici

Správa železnic chystá prodej části pozemků v Olomouci, které jsou většinou pronajímané jako zahrádky. Obyvatelé se obávají, že by pozemky mohl koupit soukromý investor, který by zeleň vykácel a místo ní postavil byty nebo parkoviště. Petice...

Olomoucká zoo přivítala mláďata dikobrazů. Narodilo se jich hned osm

V olomoucké zoologické zahradě se narodila mláďata dikobraza srstnatonosého. Na svět jich vykouklo hned osm. Prvního mláděte se zoo dočkala v roce 2012 i přesto, že dikobrazy chová od konce dvacátého století. Od té doby se zde narodilo celkem...

Přerov otevřel největší sušárnu kalů v ČR. Vyšla na bezmála 200 milionů

V Přerově začala fungovat nová sušárna kalů, která je největší v České republice. Výstavba trvala rok a vyšla na necelých dvě stě milionů korun. Sušárna zajistí ekologické nakládání s kaly, které se po usušení mohou energeticky využít.

Sigma Group získala důležitý jaderný certifikát. Jako jediná firma v Česku

Společnost Sigma Group z Lutína na Olomoucku získala jako první česká firma certifikát pro projektování a výrobu čerpadel pro jadernou energetiku. Sigma nyní pracuje na dodávce čerpací techniky pro turbínu maďarské jaderné elektrárny Paks II.

Za odpady budou nově platit také firmy či družstva, kterým patří byty nebo dům

Město Prostějov vydalo obecně závaznou vyhlášku o místním poplatku za odpady. Nově budou za odpady platit i právnické osoby, které vlastní byt či dům, ve kterém není nahlášena k trvalými pobytu žádná osoba. Stejnou změnu chystají i další města.

Firma chce rozšířit těžbu v Tovačově. Obec rozhodne o vyhlášení referenda

Společnost Českomoravský štěrk chce otevřít nové těžební jezero u Tovačova na Přerovsku. Podle firmy je zde jedno z nejkvalitnějších ložisek štěrkopísku v Česku. Obyvatelé se však bojí navýšení dopravy, prašnosti a zničení půdy.

Kurz učí seniory pracovat s chytrými telefony. Mají z toho velkou radost, říkají lektoři

Starší lidé nemají ve většině případů kladný vztah k moderní technice a mnohdy s ní neumí zacházet. Kurzy Abeceda vzdělávání je učí pracovat s chytrými telefony, aby mohli poslat fotku vnoučatům nebo se podívat na předpověď počasí. Kvůli covidu...

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.