sobota 1. října 2022 Igor

Peloton Závodu míru vyrazí na silnice v kraji. Zazářit může i olomoucký talent Pavel Bittner

Již tento týden vyrazí na silnice v Olomouckém kraji stočtyřicetihlavý peloton talentovaných cyklistů ze všech koutů světa a za nimi kolona doprovodných vozidel. Koná se další ročník Závodu míru jezdců do 23 let. Fanoušci cyklistiky si přijdou na své zejména v oblasti Jeseníků, řidiči musejí počítat s případnými dopravními komplikacemi. Cyklistický podnik bude v režimu takzvané posuvné uzávěry krátkodobě blokovat jednotlivé úseky trati.

Závod míru se pojede jako součást Poháru národu od 2. do 5. června, zúčastní se ho 23 reprezentací včetně dvou českých výběrů. Jedním z nejsledovanějších borců na trati bude odchovanec olomoucké stáje Mapei Merida Kaňkovský Pavel Bittner. Ten nyní závodí za Development team DSM, kde talentovaní jezdci sbírají zkušenosti pro ty největší cyklistické akce. Již v loňském ročníku se tehdy osmnáctiletý Bittner postavil po první etapě na stupně vítězů, když ovládl finiš v Rýmařově.

Další výraznou postavou výběru reprezentačního kouče Tomáše Konečného bude také Mathias Vacek. Příslib české cyklistiky prožívá složitou sezonu, jeho ruský tým Gazprom-RusVelo se rozpadl v důsledku válečného konfliktu na Ukrajině. Nyní čeká na výjimku Mezinárodní cyklistické federace UCI, aby mohl nad rámec povoleného počtu závodníků jezdit za tým Trek Segafredo. „Závod míru je také proto jedním z mých vrcholů letošní sezony,“ prohlásil Vacek.

Nadějná mládež olomoucké stáje Mapei Merida Kaňkovský září v úvodu cyklistické sezony

S úspěchem nastartovali novou sezonu talentovaní cyklisté z týmu Mapei Merida Kaňkovský. Mládežnický oddíl z Olomouce měřil síly s konkurencí na domácích i zahraničních závodech. Po startu sezóny se ve všech kategoriích drží na čele Českého...

Část závodníků, kteří na podniku v Jeseníkách startují se v budoucnu pravděpodobně prosadí ve World Tour, tedy nejvyšší kategorii závodů. Tak jako například Slovinec Tadej Pogačar, který ovládl Závod míru v roce 2018, vítěz Giro d´Italia Tao Geoghegan Hart či dvojnásobný mistr světa Julian Alaphilippe.

Závod míru začne atraktivním časovkářským prologem v ulicích Jeseníku 2. června, je proto třeba počítat s uzavírkami v centru města. První etapa povede z Jeseníku do Rýmařova, kde cyklisty čeká obávaný přejezd Červenohorského sedla. Druhá etapa je připravena na trase Bruntál – Dlouhé stráně, kde se jedná o velmi náročné stoupání a kam se cyklisté vydají dokonce dvakrát. Finálový díl má start i cíl opět v Jeseníku. Celkově ujedou cyklisté 436 kilometrů a nastoupají více než 6 800 výškových metrů.

Závod se neobejde bez uzavírek na trase. „Veřejnost musí počítat s kompletním uzavřením centra Jeseníku 2. června, kdy se jede divácky atraktivní prolog ulicemi města. O den později bude opět uzavřeno centrum Jeseníku a také náměstí a centrum v Rýmařově, kde druhá etapa končí. Třetí závodní den je nutné počítat s uzavřením prostoru startu v Bruntále a 5. června bude opět kompletně uzavřen Jeseník,“ přiblížil mluvčí závodu Alexandr Kliment.

Olympiáda mládeže startuje za dva měsíce. Design unikátních medailí navrhla studentka ze Šumperka

Medaile a ceny odhaleny, jména největších hvězd ještě zůstávají tajná. Necelé dva měsíce zbývají na finální přípravy Olympiády dětí a mládeže (ODM), které se po ročním covidovém odkladu uskuteční v Olomouckém kraji. Zahájení je na programu na...

V průběhu závodu mohou řidiči narazit na takzvanou posuvnou uzávěru. Trasa se uzavře zhruba 20 minut před příjezdem prvního závodníka a 20 minut za posledním cyklistou. Zavřené budou v tu dobu i všechny příjezdové cesty napojující se na trasu závodu, včetně vedlejších a polních komunikací. V průběhu posledního dne budou úplně uzavřená horská sedla Hvězda, Lýra a Vidly.

„Je jasné, že závod takového rozsahu se neobejde bez omezení na trati. Snažíme se však, aby dopady na omezení dopravy v regionu byly co nejmenší,“ uvedl v tiskové zprávě ředitel závodu a bývalý elitní cyklista Leopold König. „Moc si vážíme také vstřícnosti, s jakou k našemu závodu přistoupili všechna města a obce a zejména místní obyvatelé, neboť hlavně pro ně mohou vzniknout nepříjemné omezující situace,“ doplnil.

Hodnocení článku je 74 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Jan Brychta

Štítky Sport, cyklistika, mládež, Pavel Bittner, Mapei Merida Kaňkovský, Olomouc, Jeseníky, Závod míru, Olomoucký kraj

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.