úterý 27. září 2022 Jonáš

Olomouckému půlmaratonu dominovali Ukrajinci, závod přilákal tisíce běžců i diváků

Tisíce diváků a 6600 běžců přilákal včerejší Mattoni 1/2Maratonu v Olomouci. Běžel se hlavní závod, štafeta, 2Run nebo tříkilometrový rodinný běh, jehož ambasadorem byl fotbalový reprezentant David Rozehnal, bronzový medailista z mistrovství Evropy 2004. Vítězem hlavního závodu je Ukrajinec Vitaliy Shafar.

Vitaliy Shafar v závodě, který se chlubí pětihvězdičkovým certifikátem Evropské atletiky, se nejlépe vypořádal s horkým počasím a do cíle doběhl v čase 1:05:31. "Bylo to tady úžasné. Nádherný zážitek. Běželo se mi výborně," radoval se Shafar. Šampionkou mezi ženami se stala jeho krajanka Valeria Zinenko. Jednadvacetikilometrovou trať zvládla za 1:12:51. "Jsem ráda, že jsem ten závod vůbec dokončila. Jsem zvyklá běhat desítku, takže na šestnáctém kilometru mi moje nohy říkaly: Vrať se! Ale zvládla jsem to a jsem moc šťastná, že jsem tu mohla být," jásala Zinenko.

Prvním Čechem v cíli byl Jiří Homoláč s časem 1:11:13. "Ten závod byl těžký, mně nějak poslední roky nesvědčí to teplo. Bojoval jsem, co mi síly stačily. Bylo to velmi náročné. Dlouho jsem si takhle hodně nemákl, hrozný," svěřil se v tiskové zprávě Homoláč.

Na stupně vítězek se probojovala také česká hvězda Eva Vrabcová Nývltová s časem 1:17:16. "Bylo to strašně těžké. Už vím, že i běhání moc bolí. Jsem ale ráda, že jsem si od posledního závodu zlepšila o dvě minuty čas a moje forma jde nahoru," oddechla si třetí Vrabcová Nývltová. 

Mattoni 1/2Maraton Olomouc je považován za nejprestižnější závod na Moravě. "Je to největší sportovní svátek v celém Olomouckém kraji. Je úžasné, že se lidé po covidu zase vrací ke sportu a věřím, že se to bude jen zlepšovat," podotkl primátor Olomouce Miroslav Žbánek (ANO).

Hodnocení článku je 46 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto RunCzech

Štítky půlmaraton, běh, výsledky, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.