pondělí 10. května 2021 Blažena

Valná hromada Fotbalové asociace ČR zamítla rozšíření o ženský post. Připravila se tím o miliony

Valná hromada Fotbalové asociace ČR (FAČR) v Olomouci neschválila zvýšení počtu členů výkonného výboru o jedno místo, které bude vyhrazeno ženě. Návrh výkonného výboru na změnu stanov zamítla moravská komora. Podle generálního sekretáře FAČR Jana Paulyho tím fotbal přijde o 15 až 20 milionů korun a utrpí i škody na mezinárodním poli.

Navýšení počtu míst ve výkonném výboru o ženu bylo zřejmě nejdůležitější z několika úprav stanov, které dnes hromada souhrnně neschválila. Podle Paulyho výkonný výbor předložil změnu hned z několika důvodů - zaprvé kvůli vládní strategii pro rovnost mužů a žen, zadruhé kvůli českému postavení v rámci členských zemí Unie evropských fotbalových asociací (UEFA) a zatřetí kvůli státním dotacím.

„Pro výši přidělené dotace hraje roli počet žen ve statutárním orgánu spolku. V případě fotbalu jde řádově o 15 až 20 milionů korun a jsou to prostředky, ze kterých je dále financován amatérský a regionální fotbal. Bohužel zase vyhrálo politikaření nad zdravým rozumem a my jsme se dříve či později o tyto finanční prostředky připravili," řekl Pauly.

„Pokud jde o náš zahraniční obrázek, tam je to nevyčíslitelné. Protože jsou to právě tyhle jednotlivé momenty, které dělí dobré asociace od těch nejlepších. Podle toho získáváte jednotlivé turnaje a dělá to celkový obrázek asociace jako takové. Považuji to za fatální selhání. Jen to ukázalo, že ještě nejsme připraveni na západní svět a kvůli nesmyslným půtkám budeme za hlupáky," dodal na tiskové konferenci Pauly.

Návrh neprošel u moravské komory

V české komoře se pro návrh vyslovilo 113 delegátů a dva se zdrželi hlasování. Za Moravu hlasovalo pro 28 delegátů, proti byli čtyři a 37 se zdrželo.

Předseda FAČR Martin Malík upozornil, že výkonný výbor schválil předkládaný návrh jednomyslně, tedy včetně jeho členů za Moravu. „Spíš než na ukázku nejednotnosti české a moravské komory bych na to nahlížel jako na nekvalitní práci určitých funkcionářů. Fascinuje mě rozpor mezi postojem části moravských kolegů a tím, co prezentují jejich zvolení zástupci na výkonném výboru. Ty negativní signály, jako že to dnes řešíme na poslední chvíli na hromadě, fotbal jen poškozují. To mě štve, uvítal bych, kdyby se kolegové vyjádřili na výkonném výboru," řekl Malík.

Místopředseda FAČR za Moravu Zdeněk Zlámal tvrdí, že o návrhu neměl podrobné informace. „Na výkonném výboru to schválené bylo, ale nebylo to tam konkrétně rozpitváno. Kdybychom rozpitvávali body, které jsme schválili, tak bych možná měl nějaké připomínky," uvedl Zlámal.

„Dále se řeší věci bez nás a o nás. My že jsme okradli asociaci o 15 milionů korun? Kde to je? Já to vůbec nevím, podle jakého zákona, usnesení, dotačních bodů? My jsme nikoho neovlivňovali. Řekli jsme, že nám ten způsob není znám, a proto jsme doporučili zástupcům klubů MSFL a divizí, aby se zdrželi. Neříkali jsme jim, aby byli proti," dodal.

Malík a Pauly jsou přesvědčeni, že změna nastane při další valné hromadě. „Jestli se to nepovedlo dnes, dříve či později tam takováto změna zapracována bude," podotkl Malík. „Doufám, že to bylo jen špatným vtipem a na nejbližší valné hromadě se to změní," dodal Pauly.

Projednal se také strategický plán na další čtyři roky

Vedle úpravy stanov hromada řešila také strategický plán na roky 2020 až 2024. Cílem je například účast reprezentace na všech velkých turnajích v letech 2021 až 2024 či návrat do třicítky nejlepších zemí podle žebříčku FIFA. Aktuálně je český tým na 45. pozici. Dále chce FAČR například zvýšit počet členů reprezentačního fanklubu na 30 tisíc, počet rozhodčích na šest tisíc a mít v lize 10 profesionálních sudích a asistentů.

„Jsem velmi rád, že se podařilo schválit více než roční práci v podobě strategického plánu, který může důstojně reprezentovat nejen FAČR, ale celou Českou republiku. Z UEFA máme ohlasy, že se práce opravdu povedla, je dávána za příklad i jiných zemím. Ale kvůli neschválení návrhu stanov mám smíšené pocity," uvedl Pauly.

Valná hromada v Olomouci byla kvůli koronavirové pandemii už dvakrát odložena. Původně se měla konat na konci května, poté byla přesunuta na 18. června, ale ani v tento termín se konat nemohla. Zasedání bylo nevolební.

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky sport, fotbal, FAČR, ženy, valná hromada, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.