středa 12. srpna 2020 Klára

Václav Dostalík, známý olomoucký atlet, oslavil životní jubileum

V minulých dnech se dožil významného životního jubilea 80 let jeden z nejstarších a ještě stále aktivních členů Atletického klubu Olomouc Václav Dostalík.

Ke sportu se dostal jako učeň v Mariánském Údolí, kdy 15. února roku 1955 běžel šestikilometrový závod na lyžích v rámci Sportovních her mládeže při spartakiádě.  V roce 1956 se dočetl o náborových závodech v atletice, které organizoval legendární Jaroslav Slavíček, ve kterých mimo jiné byla i chůze. V dalších náborových závodech o týden později na tříkilometrové trati skončil druhý časem 18:26 min. Závodní chůze se mu zalíbila natolik, že se stala jeho celoživotní disciplinou.

Jeho tréninková píle a čistý chodecký styl jej zařadila mezi tehdejší nejlepší chodce na padesátikilometrové trati. Svoji vlast reprezentoval na třech mezistátních utkáních. Stal se rovněž spoluzakladatelem chodeckého závodu Olomoucká dvacítka a jako jediný chodec se zúčastnil všech dosavadních 53 ročníků. V kategorii mužů v 1. ročníku v roce 1967  zvítězil rovněž na 10 km trati na kolonádě Smetanových sadů časem  47:54,8 min.

V posledních letech se rovněž zúčastňuje veteránských Mistrovství Evropy a světa a v roce 2019 si v soutěži tříčlenných  družstev  na MS v halové atletice v polské Toruni vybojoval v závodě na 10 km bronzovou medaili.  V září pak startoval na ME veteránů na dráze v italských Benátkách, kde v soutěži družstev na chodeckých tratích  10 a 20 km získal stříbrnou a bronzovou medaili. Václav Dostalík nezahálí ani v místě bydliště v Lutíně, kde  na místním fotbalové stadionu a později na 200 m tartanové dráze u místní základní školy v loňském roce uspořádal již 26. ročník VC obce Lutín běhu mládeže do 14 let, kde samozřejmě do programu zařadil závod v chůzi na 1.000 m pro všechny věkové kategorie a příchozí.  Před několika lety se závodu na 800 m účastnila  v kategorii dívek i Michaela Gieselová, která je v současné době platnou členkou ligového družstva žen AK Olomouc.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo2 čtenářů

Tisková zpráva

Štítky Václav Dostalík, Olomouc, atletika, atlet, chůze

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.