úterý 27. září 2022 Jonáš

Olomouc přivítá elitní šachisty. Festival zahájí simultánka na Horním náměstí

Dvě stě šachistů z pětadvaceti zemí světa bude hostit prestižní festival Olomoucké šachové léto. Týdenní akce začne tento pátek atraktivní simultánkou na Horním náměstí, kdy šachový velmistr poměří síly s až dvaceti soupeři současně. Od soboty se akce přesune do hotelu Flora, kde se bude konat hned několik turnajů.

Do Olomouce přijede na konci týdne šachová elita na mezinárodní festival Olomoucké šachové léto. Od pátku 12. srpna do soboty 20. srpna se mezi sebou utká více než 200 šachistů z 25 zemí světa, podle pořadatelů jde o nejlépe obsazenou šachovou akci na Moravě. Festival zahájí tradiční šachová simultánní partie přímo na Horním náměstí, proti zájemcům z řad šachové veřejnosti nastoupí velmistr Pavel Šimáček

Akce má ve městě dlouholetou tradici, letos se koná potřiadvacáté. Předzvěstí hlavních turnajů bude simultánka, během které amatérští šachisté obsadí na dvě desítky stolků se šachovnicemi u olomouckého orloje a postaví se od 16:00 do 19:00 velmistrovi Pavlu Šimáčkovi. "Mistr České republiky z roku 2009 bude před orlojem současně čelit 15 až 20 protivníkům, kteří se pokusí získat jeho cenný skalp. Účast na simultánce je bezplatná. Po dohrání partií budou moci k uvolněným šachovnicím průběžně nastupovat další hráči," uvedli pořadatelé festivalu.

Z Račic na Havaj. Olympionik Vraštil plánuje po veslařském šampionátu extrémní triatlon

Mistrovství světa veslařů a dva týdny nato legendární triatlonový závod Ironman na Havaji. Dvě náročné výzvy čekají v září a říjnu olympionika z Hané, Miroslava Vraštila. Olomoucký rodák chce to nejlepší předvést na obou akcích. Po domácím...

 

Od soboty se poté celý festival přesune do kongresového sálu Hotelu Flora, kde se budou po osm následujících dní odehrávat šachová klání. "Nejsilněji obsazený bude uzavřený velmistrovský turnaj a dva mistrovské turnaje, ve kterých budou účastníci bojovat o mezinárodní tituly. Pro šachisty bez rozdílu výkonnosti je určen otevřený turnaj a turnaj seniorů. Tradiční seniorské zápolení bude mít letos poprvé v historii festivalu status otevřeného Mistrovství ČR seniorů a bude se v něm bojovat o tituly v kategoriích 50+ a 65+," doplnil ředitel festivalu Jakub Fuksík.

Nejsilnějším účastníkem letošního ročníku bude 11. hráč českého žebříčku - velmistr Jan Krejčí a také tři mezinárodní velmistři - Gyula Pap (Maďarsko), Azer Mirzoev (Ázerbájdžán) a Bogdan Lalič (Chorvatsko) a osm mezinárodních mistrů. Do Olomouce přijedou také jedničky českých mládežnických žebříčků. Slavnostní vyhlášení výsledků se uskuteční v sobotu 20. srpna v 15:30; festival je po celou dobu otevřen divákům. "Doprovodných festivalových turnajů v rapid šachu v úterý 16. srpna a v bleskovém šachu ve čtvrtek 18. srpna se mohou zúčastnit hráči i bez předchozí registrace," dodal Fuksík.

Vybrané partie budou přenášené on-line na internetu, kde je budou moci sledovat fanoušci z celého světa. Bližší informace o festivalu naleznou zájemci na stránkách festivalu.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Agentura 64

Štítky Sport, šachy, turnaj, simultánka, Olomouc, Olomoucké šachové léto

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.