pátek 30. října 2020 Tadeáš

Olomoucký kraj povedou Piráti se STAN, Spojenci a ODS. Známé je i jméno nového hejtmana

V Olomouckém kraji by měla vládnout koalice Pirátů se STAN, ODS a Spojenci-Koalice pro Olomoucký kraj ((KDU-ČSL, TOP 09, Strana zelených, ProOlomouc). Hejtmanem bude lídr Pirátů a STAN Josef Suchánek, ředitel Správy kolejí a menz Univerzity Palackého. Shodli se na tom zástupci všech tří subjektů, kteří dnes podepsali memorandum o vzájemné spolupráci. V pětapadesátičlenném zastupitelstvu získá tato koalice většinu 32 hlasů. Vítězné hnutí ANO zůstane společně s SPD v opozici.

Memorandem vyvrcholila více než týdenní debata o možné spolupráci, jeho podpisem se podle Suchánka otevírá cesta k dalším jednáním. „V memorandu jsme deklarovali nejen vůli podílet se společně v letech 2020 až 2024 na správě a vedení Olomouckého kraje v rámci společné koalice, která bude tvořeny Piráty a starosty, Spojenci a ODS, ale už jsme se dohodli i na základním uspořádání rady," uvedl lídr Spojenců-Koalice pro Olomoucký kraj Marian Jurečka.

Podle dohody získají Piráti a STAN dohromady čtyři místa v radě, Spojenci rovněž čtyři křesla, ODS tři členy rady a jednoho uvolněného zastupitele. O rozdělení resortů se bude ještě jednat. „Piráti a starostové budou mít hejtmana a další dva uvolněné členy rady a jednoho neuvolněného člena rady. Spojenci budou mít prvního náměstka hejtmana, náměstka hejtmana a jednoho uvolněného a jednoho neuvolněného radního. ODS bude mít dva náměstky hejtmana, jednoho neuvolněného radního a jednoho uvolněného zastupitele," popsal rozdělení sil Jurečka. Koaliční smlouva by měla být podepsána do týdne, odhadl lídr Pirátů a STAN Suchánek.

Kvůli počtu mandátů měla ve vyjednávání rozhodující slovo ODS

Právě tu potřebovali Piráti se STAN a Spojenci k vytvoření většinové koalice. ODS v předchozím období vládla v kraji s vítězným ANO. Tyto dva subjekty však neměly po volbách potřebnou většinu a se zbývající SPD nechtěly spolupracovat. „Nakonec se do finálního klání dostalo pět subjektů, ODS byla logicky pro nás akceptovatelným partnerem, proto jsme ji po volbách oslovili," uvedl Suchánek. Zda byla dohoda náročná, už nechtěl Jurečka komentovat. „Na to už se historie ptát nebude, důležité je, že ta dohoda tady je. Chci oběma partnerům za to poděkovat, každý musel slevit ze svých představ," uvedl Jurečka. „Pro nás jiná varianta než jednání o dalším postupu s přítomnými kolegy nepřipadala od počátku v úvahu," uvedl lídr ODS Dalibor Horák.

Noví partneři memorandem obešli vítězné hnutí ANO. „Přijde mi to, že všichni jsou proti ANO, po celé republice, je to ale demokratický postup. Kdyby platil většinový systém, všechny ty strany budou úplně v jiné roli. Nicméně nepláču nad situací, spíše mě mrzí, že vyhrát volby nic neznamená. Navíc my jsme netančili na stole, viděli jsme, že je to špatné rozložení sil z pohledu tvorby koalic, neměli jsme ani nějakou šanci koalici stvořit," řekl lídr ANO a dosavadní hejtman Ladislav Okleštěk. Dodal, že hnutí je připraveno na standardní a konstruktivní práci v opozici.

V krajských volbách v Olomouckém kraji získalo ANO 18 mandátů v zastupitelstvu. Druhá skončila koalice Pirátů a STAN se 13 mandáty. Třetí jsou Spojenci - Koalice pro Olomoucký kraj, mají 12 zastupitelů. Čtvrtá ODS má sedm mandátů. Na pátém místě je SPD s pěti zastupiteli.

V předchozích čtyřech letech v Olomouckém kraji vládlo vítězné hnutí ANO společně s ČSSD a ODS. Sociální demokracie se letos do krajského zastupitelstva nedostala.

Foto Barbora Genser | Zdroj ČTK

Štítky ČR, volby, kraje, koalice, Olomoucký

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Zatím zde nejsou vloženy žádné komentáře.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.