sobota 28. května 2022 Vilém

V Olomouckém kraji přibylo požárů, hasiči však zachránili dva tisíce lidí

V Olomouckém kraji loni přibylo požárů, hasiči jich zaznamenali 900, o zhruba sedmdesát víc než předchozí rok. Zemřelo při nich šest lidí, téměř 2 tisíce lidí však hasiči zachránili a více než 1700 jich evakuovali. Celkový počet událostí, ke kterým hasiči vyjížděli, klesl. Hasiči vyjeli na pomoc v 7072 případech.

"Loni se uklidnila situace v souvislosti s bojem proti pandemii koronaviru a rovněž jsme zaznamenali méně technických zásahů v souvislosti se živelními pohromami, a tak i celkový počet zásahů oproti roku 2020 klesnul zhruba o 2300. Loni se naopak zvedly výjezdy k únikům nebezpečných látek a k požárům, hasili jsme jich 900," uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Počet požárů meziročně stoupl o 73. "Zachránili jsme při nich 62 lidí, 382 osob jsme evakuovali. V přímé souvislosti s požárem loni zemřelo šest lidí, což je o pět více než v roce 2020, kdy to byl jeden člověk. Při požárech se zranilo 52 lidí a také 11 hasičů a byly při nich způsobené přímé škody za více než 116 milionů. Díky včasným zásahům se nám podařilo uchránit majetek v hodnotě přesahující 557 milionů korun," doplnila mluvčí.

Mezi oběťmi požárů byl například muž z Loštic na Šumpersku, kterého našli hasiči v hořícím domě, člověk při požáru bytového domu v Moravském Berouně, další muž zemřel například při požáru v kotelně rodinného domu ve Skorošicích na Jesenicku. Poslední obětí požárů byl loni muž při požáru rodinného domu v místní části Charvát v Čertoryjích na Olomoucku.

Potrápily vichřice a bleskové povodně

Mezi největší požáry loni patřil červencový požár velkokapacitního skladu sena v Želatovicích na Přerovsku se škodou deset milionů korun. Škodu tři miliony korun způsobil požár rodinného domu v Hynčině na Šumpersku, škodu bezmála za dva miliony způsobil požár rodinného domu a okolních přístaveb ve Štěpánově na Olomoucku.

Více výjezdů zaznamenali hasiči i v případě úniků nebezpečných látek, loni jich bylo 380 oproti 357 v předchozím roce. Počet dopravních nehod, které si vyžádaly zásah hasičů, byl loni srovnatelný s rokem 2020. Jejich celkový počet činí 1173, nejvíce jich hasiči evidují na pozemních komunikacích, byli také u jedné letecké nehody a 46 kolizí na železnici.

K nočnímu požáru v areálu šternberského vlakového nádraží vyrazilo deset jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů. Od půlnoci hořela střecha jedné z nevyužívaných drážních budov, hasičům se podařilo situaci ve druhém stupni požárního...

Hasiči za loňský rok evidují přes 3700 technických událostí, těch bylo naopak výrazně méně. Předloni jich měli na kontě 5997 - významnou měrou se tehdy na počtu podepsaly především vichřice na Jesenicku a Přerovsku, bleskové povodně v oblasti Uničova a na Šumpersku a povodně na řece Bečvě.

I loni měla vliv na práci hasičů pandemie koronaviru. Jejich příslušníci především distribuovali testy do škol, zajišťovali činnost mobilních odběrových týmů, převáželi vakcíny a pomáhali s trasováním. V celkovém počtu šlo o 554 těchto událostí.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Hasičský záchranný sbor

Štítky hasiči, požáry, záchrana, smrt, výjezdy, statistika, Olomoucký kraj, 2021

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.