sobota 24. října 2020 Nina

Elektrárna Dlouhé stráně čeká několikatýdenní odstávka, nebude vyrábět elektřinu

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně zahájila pravidelnou letní odstávku, která potrvá až do prvního červencového týdne. Chystají se drobné opravy a údržba i některé významnější investice celkem za 40 milionů korun. Na všem se budou podílet desítky lidí z 12 externích firem, zásadní proto bude organizace práce a dodržování hygienických opatření.

 „Logistika bude důležitá. Snažíme se zajistit, aby se jednotlivé pracovní skupiny pokud možno nepotkávaly a aby se lidé z externích firem nemíchali s pracovníky elektrárny, zároveň ale musí dobře fungovat vzájemná komunikace a výměna informací,“ řekl šéf elektrárny Vítězslav Chmelař.

Opravy budou probíhat takřka na všech lokalitách elektrárny – na obou nádržích a v mnoha místech pod zemí. „Pro zajištění dlouhodobého provozu bude důležité například vybudování přehrážky nad dolní nádrží, která bude zachycovat naplaveniny a sedimenty, aby zbytečně nezanášely dno nádrže,“ vysvětlil Vítězslav Chmelař s tím, že přehrážka bude kousek nad dolní nádrží. „Když přinese větší voda bahno, automaticky se bude usazovat nad přehrážkou a do dolní nádrže se nedostane. Stejně tak se budou o přehrážku zachycovat větve nebo kmeny stromů, voda přitom bude protékat skrz okna nebo v případě nárazové vlny přeteče přes přehrážku,“ upřesnil Chmelař.

Práce budou probíhat také na horní nádrži, která bude od 6. června na tři týdny úplně vypuštěná, aby mohli odborníci pokračovat v pravidelné údržbě bodových poruch a údržbě vtokového objektu.

V podzemních útrobách elektrárny se chystá například kompletní výměna reverzačních odpojovačů turbíny TG1 za modernější typ a také netradiční pokus uvnitř potrubí. Jde o testovací projekt, kterým by měla otestovat možnost využití robota při automatizovaném nátěru velkého potrubí. Letos budou odborníci zkoušet robota při nátěru potrubí pod horní nádrží a pokud bude úspěšný, pustí se v příštích letech do vývoje většího robota a nátěru přivaděčů spojujících dolní a horní nádrž, které mají průměr 3,6 metru a jsou dlouhé kolem 1,5 kilometru.

 „Dlouhé stráně jsou stále důležitějším prvkem při stabilizaci energetické soustavy České republiky a proto jim věnujeme mimořádnou pozornost. To se nám vyplácí, průběžná modernizace a důkladné opravy nám pomáhají zvýšit spolehlivost a bezpečnost provozu,“ vysvětli ředitel Vodních elektráren ČEZ Petr Maralík.

Ohodnoť článek

Tisková zpráva

Štítky Dlouhé stráně, elektřina, odstávka

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.