čtvrtek 28. října 2021 Státní svátek

Studenti z Jeseníku vypustili sondu k hranicích vesmíru. Za pár hodin ji našli o sto kilometrů dál

Stratosférickou sondu Apollo M vypustili před pár dny až k hranicím vesmíru studenti jesenické průmyslovky. Sledovali její let a sondu ve stejný den našli asi o sto kilometrů dál. Studenti z Jeseníku tak ukončili půlroční práci na projektu s názvem Dotkni se vesmíru.

Sondu studenti vypustili minulý čtvrtek z Českého hydrometeorologického ústavu v Praze. Doletěla až k obci Dražkov u Pardubic.

„Projekt Dotkni se vesmíru je příležitostí, jak rozvíjet naše studenty. Spojení techniky spolu s týmovou spoluprací, komunikací a rozvojem kompetencí studentů představuje vysokou přidanou hodnotu," je přesvědčen ředitel Střední průmyslové školy v Jeseníku Jiří Viterna.

Studentský tým byl rozdělený do dvou skupin. Jedna sondu v daný čas vypustila z Prahy, druhá skupina vyrazila na předem vytipované místo dopadu, aby včas zachytila signál, který sonda vydávala. Pátrání na místě trvalo téměř dvě hodiny. Pátrači prozkoumali například kukuřičné pole, pastviny a zahrady.

„Přidal jsem se k pátrací skupině a můžu říct, že chvílemi jsme byli dost nervózní, jestli sondu vůbec najdeme. Přípravy před vypuštěním trvaly půl roku a nakonec jsme byli úspěšní. Projekt nám dal možnost zkusit si profesi meteorologa a dotknout se vesmíru,“ svěřil se velitel letu Miroslav Juhaňák, student čtvrtého ročníku oboru strojírenství.

Studentský tým nyní čeká práce se zpracováním dat a fotografií zakřivení Země, které jsou uloženy v sondě. Výsledkem bude video a unikátní snímky z výšky asi 35 kilometrů nad povrchem země, kam se nedostanou ani letadla.

„Všichni žáci dali projektu sto procent, jsme na ně pyšný. Sice nás z pole zemědělci hnali vidlemi, ale my jsme se nenechali," dodal se smíchem učitel fyziky David Pišek.

Projekt Dotkni se vesmíru začal v března a končí v polovině prosince letošního roku společnou konferencí v Praze, kde proběhne prezentace výsledků. Celkem se zapojilo do něho 45 škol z celé České republiky.

Střední průmyslová škola v Jeseníku připravuje kurz pilotování dronu

Střední průmyslová škola Jeseník připravila pro své studenty specializovaný projekt DRONE EXPERT. Absolventi získají kvalifikaci pro práci s bezpilotními zařízeními, jako jsou drony. Připraveno je bezmála tři tisíce hodin teoretické a praktické...

Hodnocení článku je 62 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto FB Město Jeseník

Štítky sonda, vesmír, studenti, Apollo M, Střední průmyslová škola, Jeseník

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.