sobota 27. listopadu 2021 Xenie

Ceny skipasů se v Jeseníkách zvýší. V některých střediscích až o pětinu

Lyžaři si ve většině lyžařských středisek v Jeseníkách připlatí. Ceny skipasů se někde zvyšují až o pětinu. Důvodem je zvyšování nákladů, ale i investice do novinek pro komfortnější lyžování, což je příklad Červenohorského sedla. Sezona v Jeseníkách obvykle začíná o vánočních svátcích, loni ji zasáhla pandemie koronaviru.

Cenu skipasů pro nadcházející sezonu již spočítalo například Červenohorské sedlo. "Ano, budeme zdražovat, bude to mezi 15 až 20 procenty. Dosavadní celodenní jízdné stálo 550 korun, nyní bude stát 650 korun, jde tedy zhruba o 18 procent. Je to kvůli investicím ve středisku," řekl vedoucí areálu Martin Dubský. Středisko nyní dokončuje stavbu dlouho plánované lanovky, která nahradí zastaralou lanovou dráhu A vedoucí na Velký Klínovec, stát bude přes 30 milionů korun.

Zhruba o pětinu se chystají zdražit skipasy také ve středisku Přemyslov na Šumpersku. "Ceny ještě přesně stanoveny nemáme, ale počítáme s tím, že to bude zhruba o 20 procent ke stávajícímu ceníku, a to proto, abychom pokryli narůstající náklady na naftu a elektřinu. Skipas dosud stál 500 korun, předpokládám, že to bude zvýšení na 590 korun. Ještě čekáme na to, jak se vyřeší smlouva s elektřinou. Naposledy jsme skipasy zdražovali před zhruba čtyřmi roky, od té doby se na ceny nesáhlo," řekl vedoucí areálu Jaroslav Podzimek.

Kouty o 10 procent, Ramzová o 20 korun

V průměru o deset procent se zvýší cena skipasů v Koutech na Šumpersku. Středisko již na svých webových stránkách zveřejnilo ceník skipasů na nadcházející sezonu, celodenní jízdné vyjde pro dospělého na 850 korun. Cenově výhodnější bude pro lyžaře předprodej skipasů na více libovolných dnů najednou, například desetidenní vyjde na 5950 korun.

Mírné zdražení čeká lyžaře na Ramzové, cena se zvedla ze 650 na 670 korun. "Loni jsme ceny nezvyšovali. Letošní navýšení cen je jen kvůli nákladům," řekla zástupkyně areálu Karla Treu. Přes internet se skipasy ve středisku kupovat nedají, odbavovací systém to neumí. "Budeme pracovat na tom, abychom to měli v příští sezoně," doplnila.

Skiareály řeší, jak vyžadovat bezinfekčnost při nákupu skipasů přes internet

Řada provozovatelů jesenických lyžařských středisek zatím netuší, jak budou lyžaři prokazovat bezinfekčnost při on-line nákupu skipasů. Tento způsob kupování přitom využívá řada lyžařů a střediska ho podporují kvůli komfortu návštěvníků, chtějí...

V Karlově bude levnější online skipas

Obdobné zdražení chystá Ski Aréna Karlov. "V pondělí bylo rozhodnuto, že dojde k úpravám ceníku skipasů. Loni stál základní skipas 680 korun, letos to bude 700 korun. Od této ceny se budou odvíjet ceny dalších skipasů," řekl zástupce střediska Boris Keka. Cenově výhodnější bude nákup skipasů online.

Ceny se zvednou i v níže položených areálech, například v Hlubočkách u Olomouce se chystají skipasy zdražit zhruba do 15 procent. "Spíše se to dotkne krátkodobých než celodenních skipasů. Loni stál skipas 450 korun, letos vyjde na 499 korun. Důvody zdražení jsou hlavně zvýšené ceny energií, pohonných hmot a inflace, takže jdou nahoru i platy," řekl zástupce střediska Michal Stojmenov. Zdražovat se bude zřejmě i v horském areálu Kraličák, nové ceny skipasů se středisko chystá zveřejnit 1. prosince.

Jeseníky se chystají na zimu. Na Sedle bude nová lanovka, někde zřejmě zdraží skipasy

Novou lanovku na Červenohorském sedle, ale i další modernizace v systému zasněžování chystají pro nadcházející zimní sezonu provozovatelé lyžařských středisek v Jeseníkách. Některé areály počítají se zvýšením cen skipasů.

Hodnocení článku je 60 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Richard Beneš

Štítky skipas, cena, lyžování, středisko, Jeseníky

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.