úterý 25. ledna 2022 Miloš

Elektrárna Dlouhé stráně se kvůli koronaviru uzavírá návštěvníkům

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně na Šumpersku se dočasně uzavře návštěvníkům. V souvislosti s opatřeními proti šíření koronaviru si ji lidé budou moci ode dneška prohlédnout pouze virtuálně. Na internetu budou zájemcům k dispozici virtuální komentované prohlídky a přednášky.

Unikátní technické dílo v Jeseníkách navštěvují každoročně desítky tisíc lidí. "Jsme si vědomi toho, že naše elektrárny jsou součástí kritické infrastruktury České republiky. Proto jsme, tak jako v minulosti, s předstihem přijali řadu ochranných opatření, od zákazu návštěv přes omezení služebních cest až po maximální podporu očkování a testování," uvedl ředitel útvaru ochrany Skupiny ČEZ Daniel Rous.

Dlouhé stráně patří mezi turistická lákadla regionu. Předloni elektrárnu navštívilo 88 162 lidí, její návštěvnost za loňský rok Skupina ČEZ zatím oficiálně nezveřejnila. Elektrárna je v provozu od roku 1996, za tu dobu vyrobila více než deset milionů megawatthodin elektrické energie.

Návštěvnost elektrárny Dlouhé stráně loni klesla jen mírně

Návštěvnost přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně na Šumpersku loni navzdory pandemii koronaviru klesla jen mírně. Elektrárnu navštívilo 88 162 lidí, v meziročním srovnání o šest procent méně. Rekordní návštěvnost měla přečerpávací...

Virtuálně lze také do elektráren Dukovany a Temelín

Přečerpávací elektrárny slouží jako obrovské akumulátory. V energetické soustavě mají funkci jak při využití přebytku energie, která se pak používá pro přečerpání vody z dolní do horní nádrže, tak v období jejího nedostatku, kdy elektřinu vyrábějí a prodávají za vyšší cenu. Při jednom přečerpávacím cyklu dokáže elektrárna Dlouhé stráně do energetické sítě dodat až 3,5 milionu kilowatthodin elektrické energie.

Kromě Dlouhých strání lze díky virtuálním prohlídkám navštívit také jaderné elektrárny Dukovany a Temelín. Školy i veřejnost se mohou na tyto prohlídky registrovat zdarma prostřednictvím webu. "Programem virtuálních prohlídek jaderných elektráren a obnovitelných zdrojů už prošlo téměř 55 tisíc návštěvníků," sdělil mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol. Pomáhají podle něj s výukou fyziky a dalších předmětů na základních a středních školách.

Větrné elektrárny u Jívové získaly povolení v souladu se zákonem, tvrdí krajský úřad

Olomoucký krajský úřad zamítl odvolání proti stavebnímu povolení na plánovaný projekt pěti větrných elektráren u obce Jívová na Olomoucku. Úřad ve Šternberku podle hejtmanství postupoval v souladu se zákonem. Odpůrci stavby postup krajského úřadu...

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto ČEZ

Štítky elektrárna, covid, prohlídky, uzavření, koronavirus, ČEZ, Dlouhé stráně, Šumpersko

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.