pátek 13. prosince 2019 Lucie

FOTO/VIDEO: Pletence z hadic i bambusové tubusy. Dobrovolníci vyráběli hračky zvířatům do zoo

Co je vlastně enrichment? Obohacení života zvířat, která nežijí ve volné přírodě. Jde o to, aby se zvířata povzbudila k činnostem, které jsou pro ně blízké a přirozené a rozptýlila se jim pozornost. Navíc to má i druhotný dopad – pohled na zvíře, které se baví, baví i návštěvníky.

Pracovník marketingového oddělení olomoucké zoo Pavel Javůrek spolu se shoduje s krmivářkou Danou Smičkovou. „Je potřeba obohacovat všední život zvířat. Snažili jsme se inspirovat i v jiných zoo a vybrat to, co je vhodné pro ta naše a zároveň jednoduše zhotovitelné s přispěním dobrovolníků, kteří ochotně nabídli svou pomoc.“ Společně s více než dvaceti dobrovolníky tak během víkendového dne vyrobili spoustu novinek, která zvířata jistě ocení.

Tentokrát se vyráběly závěsy z přírodnin (kokos, bambus), do kterých se vkládá potrava (ovoce, hmyz), pletence z hasičských hadic pro šelmy, kterým se do nich uschová maso a zavěsí se do výběhu, bambusové tubusy s navrtanými dírami, jimiž vylézá hmyz, který poté opice či surikaty chytají, a mnoho dalšího.

Do enrichmentu patří vše, co souvisí s prostředím zoologické zahrady, v němž se zvíře pohybuje, s jeho krmením, ale i jeho zábavou. Doby, kdy se zvíře pohybovalo v holé kleci bez jakékoliv přírodniny, jsou naštěstí minulostí a v nenávratnu. Dnes zahrady dbají na to, aby připodobnily výběhy co nejvíce prostředí, v němž zvířata žijí ve volné přírodě. Potrava představuje nejčastější způsob využití enrichmentu. Stačí, když zvíře nedostane svou potravu připravenou do misky a k jejímu získání musí vyvinout činnost a hledat ji. Oblíbeným postupem je třeba zamražení potravy do ledu určitého tvaru. Zvíře se zabaví hned dvakrát – nejprve si s ledem hraje a poté se baví „dolováním“ potravy. Každý tvor si rád hraje. Nejen mláďata. Proto v zoo není nouze o hračky vyrobené doslova „hand made“, které zvířatům připravují zaměstnanci v součinnosti s dobrovolníky.

Zvířata prospívají a úspěšně se rozmnožují, mají-li vhodné chovatelské podmínky, mezi které nepatří pouze zajištění dostatečné krmné dávky, ale i jakási „přidaná hodnota“. Mezi takovou enrichment jistojistě patří. Chovatel, který se zvířetem pracuje denně, spokojené zvíře od nespokojeného rozpozná stejně tak dobře jako rodič své dítě. Ve všech pokrokových zahradách je toto slovo skloňováno dnes již automaticky.

Tisková zpráva

Štítky zoo, enrichment, hračky, Olomouc

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.