čtvrtek 4. června 2020 Dalibor

Litovelský Papcel v říjnu propustí osmdesát ze dvou set zaměstnanců

Litovelský výrobce papírenských strojů Papcel, který je od poloviny září kvůli více než čtyřsetmilionovým dluhům v úpadku, zahájil na sklonku léta propouštění. Počet zaměstnanců Papcelu by se do 1. listopadu měl snížit o osm desítek ze dvou stovek na 120 pracovníků. Údaj pochází ze zápisu prozatímního věřitelského výboru společnosti Papcel, který byl zveřejněn v insolvenčním rejstříku. Vedení Papcelu v září na dotaz ohledně případného propouštění neodpovědělo.

Informaci o stavu litovelského podniku věřitelskému výboru v září sdělil předseda představenstva Papcelu David Dostál. Zatímco loni Papcel zaměstnával v průměru 250 pracovníků, tak letos v létě jich před zahájením insolvenčního řízení měl 200. Do poloviny září jejich počet podle zápisu věřitelského výboru klesl na 178. Zároveň byly předány další výpovědi. „K 1. listopadu by dlužník měl mít 120 zaměstnanců, z toho 60 výrobních dělníků. Dlužník drží klíčové zaměstnance pro další zakázky, respektive dopracování stávajících," stojí v zápisu.

PSALI JSME: Litovelská firma Papcel je v úpadku, rozhodl soud. Dluží 418 milionů korun

Papcel má 443 věřitelů a dluhy 418 milionů korun. Dostál v insolvenčním návrhu napsal, že firma je v úpadku pro platební neschopnost. Několikaleté spory s jedním ze zahraničních zákazníků Papcelu podle Dostála narušily důvěru bank, které litovelský podnik financovaly. Papcel má dohodnuté zakázky za několik stovek milionů korun, které však kvůli nedůvěře bank není schopen realizovat.

Již v roce 2012 Papcel využil insolvence španělského konkurenta Gorostidi a koupil jeho obchodní značku i know-how. O dva roky později Papcel převzal francouzského konkurenta ABK, jehož podnik byl ale loni na jaře kvůli špatným hospodářským výsledkům uzavřen.

Papcelu v roce 2018 klesly tržby o polovinu na 799 milionů z 1,626 miliardy v roce 2017. Výrobce papírenských strojů loni snížil ztrátu z předloňských 174 milionů korun na 94 milionů. Významnou část loňského roku byl Papcel podle Dostála prakticky paralyzován akcionářskými spory, které narušily důvěru financujících bank. „Došlo ke zpoplatnění části úvěrů a omezení nového bankovního financování," uvedl Dostál.

Investiční společnost BHM Group nakonec letos prodala svůj padesátiprocentní podíl v Papcelu firmě VEGA-HSH, kterou vlastní Dostál. VEGA-HSH se tak opět stala stoprocentním majitelem Papcelu. Firma Papcel byla založena v roce 1950 a zajišťuje kusové dodávky, opravy, repase a rekonstrukce výrobních uzlů a celých papírenských technologií.

Papcel v předchozích letech expandoval do zahraničí. Naposledy předloni v dubnu koupil italskou firmu PMT, která se specializuje na dodávky technologií pro výrobu grafických papírů a papírů pro výrobu obalových materiálů. V roce 2015 Papcel po odkupu italské společnosti Comecart založil v Itálii svůj odštěpný výrobní závod Papcel Italy. V roce 2016 Papcel koupil další italskou společnost GapCon tissue.

Foto Facebook PAPCEL, a.s.

Štítky ČR, stroje, zaměstnanost, soud, insolvence, Papcel

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.