čtvrtek 12. prosince 2019 Simona

V Olomouci se zvýší poplatek za odpad. Budeme platit 816 korun

Olomoučtí radní tento týden schválili zvýšení ročního poplatku za komunální odpad z nynějších 660 korun na 816 korun za osobu. Návrh městské vyhlášky, která má poplatek příští rok zvýšit, v prosinci ještě projedná městské zastupitelstvo. Řekla to mluvčí radnice Radka Štědrá.

Poplatek za odpad olomoucká radnice naposledy zvýšila na 660 korun v roce 2013 po devíti letech. Předtím platili obyvatelé Olomouce ročně 492 korun. Poplatek nyní pokrývá jen část nákladů na svoz odpadu.

Za svoz komunálního odpadu příští rok zaplatí více peněz Pražané. Pražský magistrát cenu zvedne o 30 procent. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet.

„Důvodem (zvýšení ročního poplatku za odpad) je posílení příjmové stránky rozpočtu. Je to jeden z poplatků, který je přímo navázaný na výdaje, které jsou v rozpočtu objektivní," řekl na začátku listopadu primátorův náměstek Otakar Bačák (spOLečně).

Poplatek za komunální odpad, který se každý rok stanovuje samostatně, zohledňuje skutečné náklady města spojené se sběrem a svozem netříděného komunálního odpadu. Město už dříve vypočítalo, že skutečné náklady na svoz komunálního odpadu jsou v přepočtu na obyvatele takřka o 200 korun vyšší než dosavadní poplatek 660 Kč. Rozdíl v předchozích letech dotovalo město.

V Prostějově radnice poplatek za komunální odpad plánuje příští rok nechat na 600 korunách na osobu. Radnice poplatky za svoz a likvidaci komunálního odpadu po pětileté pauze zvýšila naposledy v roce 2013, a to ze 492 na 600 korun. Od té doby se poplatek v tomto městě nezměnil.

Primátorův náměstek Jiří Pospíšil (PéVéčko) ale podotkl, že poplatek zdaleka nepokryje veškeré náklady na svoz komunálního odpadu v Prostějově. „Pokud bychom na to nedopláceli, tak by poplatek činil 850 korun," řekl.

Autoři | Foto Ivo Spisar

Štítky ČR, správa, odpady, peníze, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.