čtvrtek 2. července 2020 Patricie

Podél řeky Moravy se může projít veřejnost. Nábřeží u Envelopy je dokončeno

V těchto dnech dokončilo Povodí Moravy část protipovodňové ochrany v Olomouci. V současné době je již možné se projít po nové stezce podél řeky Moravy od Envelopy až po právě rekonstruovaný most na Masarykové třídě. Přístupné jsou oba břehy řeky.

Došlo k rozšíření koryta a díky terénním úpravám se obyvatelé Olomouce dostanou až přímo k řece Moravě. Na novém břehu vznikly cestičky, které kromě procházek umožní obyvatelům Olomouce i průjezd na kole či inline bruslích. Lokalitu vhodně zkrášluje také nově vysazené stromy a keře. „U Envelopy jsme již dokončili finální vrstvy cestiček podél břehu, které budou sloužit jako obslužná komunikace, ale častěji také obyvatelům města pro přístup k řece. V současnosti je již vše osázené zelení, díky které celé území v dokončeném úseku doslova ožilo. Do nové podoby bermy se promítá dobře odvedená práce. Např. na levém břehu vzniklo zcela nové prostředí, kde byl nově založen park Kavaleristů. Zatímco pro nás je klíčová vodohospodářská funkce, vytvořili jsme v Olomouci atraktivní městskou zónu,“ popisuje generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

Moderní volnočasová zóna v dokončeném úseku nabízí zajímavé prostředí s přístupem k řece. Přestože se jedná o protipovodňovou ochranu, bude její využití sloužit k rekreačním aktivitám především obyvatelům Olomouce.

Zatímco u Envelopy práce skončily, od ulice Šmeralova až k mostu na ulici Komenského naplno pokračují práce. Po demolici povodní části mostu začali stavaři zakládat nový most. Připravuje se výroba nosné konstrukce z oceli, která bude na podzim přes řeku nainstalována. Pracuje se na opěrách mostu na obou březích Moravy. „Mezi mosty provádíme úpravy břehů a zdí, abychom snížili bermy a odkryli pilotovou stěnu, což je na pravém břehu již vidět. Na ni už budeme pokládat kamenné obložení zdí a dlažbu, čímž odhalíme budoucí podobu náplavky. Na levém břehu pokračujeme s ražbou kanalizačního sběrače v okolí mostu Masarykova. Poté budou moci být dokončeny piloty i v blízkosti mostu na ulici Masarykova a přistoupeno k částečnému odbourání stávající stěny a rozšíření koryta i na pravém břehu. Piloty máme hotové již z 90 procent,“ popisuje průběh stavebních prací investiční ředitel Tomáš Bělaška.

Nový most na ulici Masarykova bude ocelový s betonovou deskou, složený ze dvou polí. Jeho celkové délka dosáhne 63,3 metrů, široký bude 26,3 metrů. Most povede ve výšce 7,65 metrů nad dnem řeky. Konstrukce nového mostu i samotné koryto Moravy pod mostem je navrženo tak, aby zajistilo převedení průtoku 380leté vody o průtoku 650 kubíků za sekundu. Předpokládané dokončení celé stavby je v polovině roku 2022. „Most vytvoří společně s náplavkou hlavní dominanty nového nábřeží. Budoucí podoba koryta řeky se už nyní i díky dokončenému úseku začíná rýsovat. Rekonstrukce mostu na ulici Masarykova představuje předposlední fázi při výstavbě této etapy protipovodňové ochrany,“ dodává Gargulák.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo1 čtenářů

Autoři | Foto olomouc.eu

Štítky olomouc, morava, stezka, řeka, nábřeží, envelopa, otevřeno

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.