neděle 6. prosince 2020 Mikuláš

V olomouckých Čechových sadech vyrostou chytré toalety. Původní budova veřejných WC půjde k zemi

Nejen maminkám v olomouckých parcích již po dlouhá léta chybí veřejné toalety. V těchto dnech ale začalo svítat na vyřešení hned dvou problémů, které se s tím vážou. Radní rozhodli o odstranění neudržované budovy veřejných WC v Čechových sadech. Na jejím místě by měly vzniknout dvě moderní smart toalety, které by mohly být návštěvníkům parku dostupné příští léto.

Místo nákladné rekonstrukce nefunkčních veřejných toalet se olomoučtí radní rozhodli pro chytré řešení. Budova původních WC půjde k zemi a místo ní vzniknou v Čechových sadech smart veřejné WC s podobou, která nebude vizuálně rušit prostředí městského parku. „Chceme nahradit starou nefunkční budovu veřejných toalet v Čechových sadech funkčními toaletami. Toto řešení bude výrazně levnější než rekonstrukce stávající zchátralé budovy,“ uvedl primátor Mirek Žbánek.

Podle mluvčí magistrátu Radky Štědré půjde o dvě budky – dámskou a pánskou. „Předpokládané náklady dle sdělení výrobce jsou cca 300 tisíc korun. Tato cena je ale jen orientační, její výše je závislá od designu a požadovaného vybavení WC. Dodavatel nebyl dosud vybrán,“ uvedla Štědrá. Pokud se typ i provoz těchto budek osvědčí, mohou se podle ní další objevit například u dětských hřišť.

Čtěte také: BLOG: Mámy nemají v parku mísu

Vstup pouze po zaplacení elektronickou formou 

Stará budova veřejných toalet by z parku mohla zmizet na jaře a nové toalety by mohly být návštěvníkům parku k dispozici v létě příštího roku.

Vstup na ně je možný elektronickou cestou, to je prostřednictvím platební karty, pomocí sms nebo QR kódu. Vzhled chytrých toalet může být originální nebo decentní, aby zvolený design vizuálně nerušil okolní prostředí. „Protože je park kulturní památkou, bude se řešením zabývat útvar hlavního architekta, komise pro architekturu i odbor památkové péče. O provoz by se po instalaci postaralo Výstaviště Flora,“ objasnil primátor Žbánek. 

POLITICKÁ KORIDA: Maminkám chybí v parku veřejné WC. Jak tento nedostatek vnímají olomoučtí radní?

Před nedávnem přistála v naší redakční poště zpráva od občanky s pseudonymem Máma mele masou, která si povzdechla nad situací ohledně veřejných WC ve Olomouci. Konkrétně popsala situaci v Čechových sadech, kde jako maminka tráví čas u dětského...

Smart toalety by měly disponovat bezdotykovými dávkovači, zásobníky nebo čidly stavu vody.

Ke stavbě není potřeba stavební povolení

Nové moderní budky by měly disponovat lepším vybavením než běžné veřejné toalety. Pro jejich instalaci není potřeba stavební povolení. „Zpracování dokumentace pro demolici stávajícího WC jsme už zadali. Současné s tím jsme objednali i zpracování dokumentace pro územní souhlas na osazení smart toalet, a to včetně přípojek vody a kanalizace,“ popsal záměr investiční náměstek primátora Martin Major.

Hodnocení článku je 80 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto MMOL

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.