úterý 20. dubna 2021 Marcela

Labutě na Olomoucku mají ptačí chřipku. Přečtěte si, co dělat při nálezu uhynulého ptáka

V Olomouckém kraji se v posledních dnech objevily čtyři labutě nakažené ptačí chřipkou, všechny uhynuly. Podle ředitele Krajské veterinární správy pro Olomoucký kraj Aleše Zatloukala se dají očekávat další případy nákazy u volně žijících opeřenců. Co dělat, pokud narazíme na nemocného nebo uhynulého ptáka, vysvětluje mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Riziko přenosu ptačí chřipky na člověka je nízké 

Virus ptačí chřipky se potvrdil u dvou labutí velkých na Chomoutovském jezeře a u jedné v Hynkově na Olomoucku. Podle Státní veterinární správy se jednalo o kmen ptačí chřipky H5N8. Další případy nákazy podle ředitele krajské veteriny nejspíš ještě přibydou. V Olomouckém kraji se nákaza dále potvrdila u labutě na Jesenicku na začátku března. Celkově jsou letos v Olomouckém kraji evidovány čtyři případy ptačí infekce.

Viry ptačí chřipky se běžně vyskytují u volně žijících ptáků, častěji u vodních. Dosud nebyl dokázán přenos virů z volně žijících ptáků na lidi. „V souvislosti s jarním tahem ptáků se dají očekávat další případy nákazy u volně žijících opeřenců,“ řekl pro Olomoucký deník ředitel Krajské veterinární správy pro Olomoucký kraj Aleš Zatloukal. Vše ale záleží na počasí, s oteplením by měl počet nákaz ubývat. 

Co dělat v případě, že v přírodě natrefíme na nemocného nebo uhynulého ptáka? „Nejrozumnější je kontaktovat místně příslušnou krajskou veterinární správu, ale k nám se nálezy dostávají i přes hasiče, policisty nebo přímo starosty daných obcí,“ vysvětlil pro Olomouckou Drbnu mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

V ohrožení jsou zejména malochovy

Velkým rizikem je tato infekce zejména pro drobnochovy a chovy s venkovními výběhy, a to z důvodu možnosti kontaktu drůbeže s volně žijícími ptáky. Klíčové je proto podle veterinářů zamezit jejich přístupu ke krmení a napájecí vodě, zajistit podávání vody a krmiva uvnitř zařízení, hal nebo pod přístřešky.

Státní veterinární správa sleduje aktuální situaci doma i v zahraničí. Virus ptačí chřipky je v prostředí přítomen, i přestože ptáci nevykazují klinické příznaky onemocnění (zejména pokud se jedná o nízce patogenní kmeny). V České republice se aktuálně nachází 11 ohnisek ptačí chřipky.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto pixabay.com

Štítky ptačí chřipka, Olomoucko, Státní veterinární správa, labutě

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.