sobota 19. června 2021 Leoš

Interaktivní mapa Olomouc židovská nabízí dosud neznámé informace

Olomouc má novou interaktivní mapu židovské kultury, kterou vytvořili zástupci Univerzity Palackého a Muzea umění. Mapa zachycuje dvě desítky stanovišť mapujících dějiny židovské komunity ve městě. Kromě textů obsahuje i bohatý audiovizuální materiál a fotografie.

Mapa s názvem Židovská kulturní a intelektuální historie Olomouce vznikla díky spolupráci Centra judaistických studií Kurta a Ursuly Schubertových olomoucké filozofické fakulty a Muzea umění Olomouc.

"Znalosti historie regionu, ve kterém je od poloviny 12. století doloženo i židovské osídlení, by měly patřit k základní občanské výbavě obyvatel města Olomouce a jeho návštěvníků. Je velmi důležité, aby se informace, z nichž si návštěvníci města tvoří obrázek o společnosti, regionu a potažmo i státě, opíraly o seriózní odborný výzkum a nebyly zavádějící," uvedla Ivana Cahová z centra.

Studenti pod jejím vedením na základě archivních rešerší, dosud publikovaného výzkumu a také rozhovorů se členy Židovské obce Olomouc připravili základ pro textovou část jednotlivých zastavení mapy. Doplnili ji bohatým archivním audiovizuálním materiálem, například hudebními nahrávkami, obrazovou dokumentací, úryvky z deníků, články, recenzemi či dobovými pohlednicemi.

Mapa je dostupná v češtině, angličtině a němčině

Zástupci Muzea umění se postarali o audio verze textů, pro vybraná stanoviště vytvořili soubor virtuálních prohlídek nepřístupných objektů a pořídili aktuální fotodokumentaci objektů.

V aplikaci se podařilo zpřístupnit dnes neznámé či těžko dostupné informace o jednotlivých objektech, jejich majitelích a původním účelu, který se postupně proměňoval. 

Mapa již byla prezentována na několika mezinárodních fórech, jejím prvním odběratelem pro využití v turistickém ruchu se stalo Statutární město Olomouc. Aplikaci do mobilního zařízení s operačními systémy Android a iOS si lze stáhnout na webu.

V aplikaci je následně nutno vyhledat název Olomouc židovská. Jednotlivá stanoviště lze hledat i formou soutěže. Mapa je dostupná v češtině, angličtině a němčině.

V prostějovských ulicích letos přibyde dalších dvanáct Kamenů zmizelých

V ulicích Prostějova letos přibyde dvanáct Kamenů zmizelých za oběti holocaustu. Kameny budou uloženy na přelomu června a července. Právě v tomto období před 79 lety muselo více než 1200 osob židovského původu z Prostějovska odjet transporty do...

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Univerzita Palackého/Martin Višňa

Štítky mapa, muzeum, historie, Židé, Univerzita Palackého, Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.