pondělí 2. srpna 2021 Gustav

Vzácné přírůstky pro voliéru na Svatém Kopečku. V olomoucké zoo se narodila trojice mláďat čápa černého

V průchozí voliéře Bábovka olomoucké zoo mohou ve stínu pod stromy pozorní návštěvníci zahlídnout nové přírůstky do tamní kolekce zvířat. V polovině června se na Svatém Kopečku vyklubala tři mláďata čápa černého.

Chovný pár překvapivě nepostavil čapí hnízdo na vyvýšeném místě, ptačí příbytek se ve voliéře nachází na zemi pod větvemi stromů. Mláďata se ale mají k světu a začínají prozkoumávat okolí umělé čedičové skály. „Od prvních dnů jeví značný zájem o potravu. Krmná dávka se v naší zoo skládá z nakrájených sladkovodních ryb, kuřecích srdcí, myší, kousků kuřat a různých druhů hmyzu,“ popisuje stravu malých čápat mluvčí Zoo Olomouc Iveta Gronská.

Prvního čápa černého chovala olomoucká zoologická zahrada v 60. letech minulého století, odchov mláďat se podařil ale pouze jednou v roce 2007. Čápi černí mají po vylíhnutí bílý prachový šat, žlutý zobák a nohy zelenavé. Jejich peří postupně hnědne, až nakonec zcela zčerná.

„Mláďata budou zapsána do plemenné knihy, nakroužkována, poté podle rozhodnutí koordinátora chovu zařazena do chovného programu jiné zahrady, případně vypuštěna do volné přírody,“ dodává zooložka Libuše Veselá.

Vzácný a chráněný čáp černý je o něco menší než čáp bílý, převážně černého zbarvení s kovovým leskem, bílým břichem, červeným zobákem a nohama. Při sezení na vejcích i krmení se oba rodiče střídají, mláďata začínají létat ve věku dvou měsíců a dospívají ve třech letech. Z Evropy odlétají také černí čápi na zimu do Afriky nebo do jižní Asie. V extrémních případech za den dokážou uletět až pět set kilometrů.

Hodnocení článku je 40 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Zoo Olomouc

Štítky Zoo, příroda, Zoologická zahrada, Olomouc, Svatý Kopeček, zvířata, zvíře, čáp, mládě

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.