úterý 7. prosince 2021 Ambrož

Mezi stánky se tyčí bronzová skulptura. Olomouc získala další dílo ze sochařského festivalu

Vánočně vyzdobené centrum Olomouce ozvláštnilo i letos umělecké dílo jako součást mezinárodního sochařského festivalu Sculpture Line. Před Galerií města Olomouce se tyčí čtyřmetrová bronzová socha nazvaná Torsion, na tomto místě by měla zůstat do května.

V historickém jádru města tak přibyl další umělecký objekt, který vyvolává diskuzi podobně jako díla z předchozích ročníků či některé velkoplošné malby, které vznikly v průběhu Street Art festivalu.

„Jsem ráda, že se podařilo tento festival do města dostat. Expozice ozvláštňují a obohacují veřejný prostor, nabízí nový pohled na Olomouc i na samotná umělecká díla a také vyvolávají dialog. Protože logicky se každé dílo nemůže líbit všem. A vzbuzení emocí ke kvalitnímu umění určitě patří,“ míní náměstkyně primátora města Olomouce Markéta Záleská (ODS). Festival vznikl v roce 2015 v Praze, dnes už se koná v 15 zemích světa. V České republice mohou lidé umělecká díla projektu Sculpture line obdivovat v ulicích 12 českých a moravských měst.

Olomouc začíná řešit velkoplošné kresby. Nepůjde o žádné schvalovací komise, ubezpečují politici

Kulturní komise na olomoucké radnici začala diskutovat o tom, jak zajistit, aby se neopakovala situace s nepovedenou velkoplošnou kresbou na budově divadla v centru Olomouce. Šéf komise a znalec umění Robert Runták ubezpečuje, že určitě nepůjde o...

„Díky festivalu Sculpture Line se sochy a výtvarné objekty předních domácích i mezinárodních tvůrců dostávají přímo do ulic města a my máme možnost užít si je pod širým nebem,“ říká vedoucí oddělení kultury olomouckého magistrátu Radim Schubert.

Bronzová skulptura Torsion německého sochaře Jörga Plickata se skládá ze tří jednoduchých těles, která jsou vzájemně propojena tak, že vzniká dynamický pohyb vzhůru z horizontály do vertikály. Kvádr, krychle a segment kruhu stačí k vytvoření dojmu pohybu. Základ dynamiky pak podle umělce tvoří mírně odsazené uspořádání i naznačená rotace ve vertikálně stoupajících prvcích.

Základna sochy má rozměry 200 x 230 cm, vysoká je 405 cm. Před Galerií města Olomouce na Dolním náměstí bude umístěna do 1. května příštího roku.

Z části ulice Na Vozovce v Olomouci je jednosměrka. Bludiště i pro místní, lamentují řidiči

Částečné zjednosměrnění olomoucké ulice Na Vozovce se setkalo i s kritikou ze strany veřejnosti. Město chce v oblasti zklidnit dopravu a umožnit bezpečnější průjezd také cyklistům do nedalekého parku a centra města. Řidiči se tak v úseku, kde...

Ohodnoť článek

Autoři | Foto Statutární město Olomouc

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.