úterý 25. února 2020 Liliana

Pro přerovské bezdomovce se během zimních mrazů otevře noční "sedárna"

 V případě, že se venkovní odpolední teplota bude pohybovat okolo minus tří stupňů Celsia, bude pro lidi bez domova otevřena noční „sedárna“. Najdou ji tam, kam už jsou nyní zvyklí chodit si pro pomoc – v budově U Bečvy 1, kde bylo v závěru roku otevřeno nízkoprahové centrum Lorenc, které provozuje přerovská Charita.

Sedárna by měla sloužit v případě mrazivých nocí od listopadu do dubna, a to celý týden od osmi večer do šesti hodin ráno - a najednou tu může pod dohledem noční služby pobývat až 15 lidí. „Nachystány tu pro ně budou židle a dostanou i čaj. Očekává se od nich, že tu v poklidu přečkají největší mrazy, pokud možno ve střízlivém stavu a bez náznaků jakýchkoliv potyček,“ řekl náměstek přerovského primátora Petr Kouba. Sedárnu už si v lednu přerovští bezdomovci vyzkoušeli a podle obsluhy šlo o bezproblémovou noc, která se obešla bez excesů.

Nezisková církevní organizace první službu zajistila na své náklady, radní města ale už uzavřeli s Charitou smlouvu o spolupráci, která je zárukou finančního vyrovnání – na službu získá organizace peníze z dotačního programu, který je mimo jiné zaměřen i na sociální oblast.

Bezdomovci v Přerově mají od loňského podzimu možnost nejen využívat služeb centra Lorenc - kde se mohou vykoupat, vyprat oblečení, nebo nafasovat čisté z šatníku – ale také dostali od města do výpůjčky dvacet přístřešků ve tvaru iglú, v nichž mohou v okrajových částech Přerova přebývat. Obydlí se vyhřívá lidským teplem a teplota uvnitř je až o 18 stupňů Celsia vyšší oproti venkovní teplotě. Počítá se s tím, že na začátku jara bezdomovci iglú vrátí a na podzim si je zase vyzvednou.  

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Tisková zpráva | Foto Magistrát města Přerova

Štítky Přerov, bezdomovci, sedárna, pomoc, Charita

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.